x

AKP döneminde iş cinayetleri artıyor - İSİG Meclisi

e-Posta Yazdır PDF
Bir hatırlatma yapalım. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından başlatılan ‘istihdam seferberliği’ çerçevesinde eski Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun da katılımıyla 13 Mayıs’ta 3.Havalimanı’nda ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Hedef Sıfır Deklerasyon’ imza töreni düzenlenmişti. Eksenini inşaatların oluşturduğu ve dört ay sürecek olan sıfır kaza kampanyası çerçevesinde Bakanlık bürokratlarının her şehre 2-3 kez gidecekleri ve sosyal taraflarla görüşecekleri belirtilmiş ve açıklamalara başlamışlardı. Kopyala yapıştır bu açıklamaların özeti şöyleydi: “AKP döneminde iş kazaları yüzde 40 azaldı.”
 
Bu noktada çalışmanın her ayında gerçekleri ortaya koymaya başlamıştık. Raporlarımızda iş cinayetlerinin azalmadığına aksine sıçramalı artışlar olduğuna, inşaatlardaki işçi ölümlerinin basit adımlarla çözülebileceğine, işçilerin çalışma-yaşam koşullarına, inşaat şirketlerinin hızlı büyümelerine, iktidarla ilişkilerine, kentsel dönüşüm sürecine, asbest ve halk sağlığı sorunlarına değindik.
 
İSİG Meclisi olarak bu dönemde inşaatlardaki iş cinayetlerine dair bilgilerimizi paylaşıyoruz. Kampanya süresinde (13 Mayıs – 12 Eylül arası) en az 753 işçinin yaşamını yitirdiğini tespit ettik. Yani her gün en az 6 işçi iş cinayetleri sonucu aramızdan ayrıldı. Mayıs ayında (13-31 arası) en az 104 işçi, Haziran ayında en az 170 işçi, Temmuz ayında en az 207 işçi, Ağustos ayında en az 217 işçi, Eylül ayında (1-12 arası) ise en az 55 işçi yaşamını yitirdi.
 
Sıfır kaza kampanyasının eksenindeki inşaat sektöründe dört ayda en az 167 inşaat işçisi yaşamını yitirdi. İnşaatlardaki iş cinayetlerinin 140’ını ulusal ve yerel basından, 18’ini işçinin yakınlarından/iş arkadaşlarından, 7’sini işyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanlarından 2’ini ise inşaat işkolunda faaliyet gösteren sendikalardan öğrendik. Hedef sıfır kaza kampanyası sürecinde (13 Mayıs – 12 Eylül arası) inşaatlardaki iş cinayetlerinin nedenlerine bakarsak yüksekten düşmeler ve ezilme/göçükler yüzde 66’sını oluşturuyor. Yine 58 şehirde ve yurtdışında iki ülkede Türk inşaat şirketlerinde işçi kardeşlerimizi yitirdik…
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu iki hafta evvel yapılan “Çalışma Hayatı İstişare Toplantısı”nda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı milli istihdam seferberliğine övgüler yağdırdı. Yine iş sağlığı ve güvenliğinin asla taviz vermeyecekleri konulardan biri olacağına işaret ederek, “Bu konuda sıfır tolerans diyoruz hem işçilerimiz açısından hem işverenlerimiz açısından. Söz konusu insan hayatı, canımız yandığı zaman hepimiz gerçekten büyük acılar yaşıyoruz. Soma’yı hatırlıyoruz. Limanlarımızda, tekstil işyerleri, inşaatlarda yaşanan iş kazaları… Bu bağlamda biz hem işçilerimiz hem de işverenlerimiz açısından süreçlerin kolaylaştırılması anlamında üzerimize düşen adımları atacağız. Farkındalık artışının sağlanmasıyla ilgili üzerimize düşen adımları atacağız. İşyerlerimizde iş sağlığı, güvenliği kurallarına uyum konusunda hassasiyet gösterilmesini de önümüzdeki dönemde bekleyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.
Bizim de Bakan Sarıeroğlu’na sorularımız var… Bir: Eski Bakan Müezzinoğlu’nun başlattığı ‘Sıfır Kaza Deklerasyonu’ndan haberiniz var mı? Haberiniz var ve kampanyaya devam ediyorsanız bu konuda neden açıklama yapmıyorsunuz ya da yapacak mısınız? İki: Kampanya sürecinde (13 Mayıs-12 Eylül) hem genel olarak hem de kampanyanın ekseni ilan edilen inşaat işkolunda kaç işçi yaşamını yitirmiştir? Üç: Bu kampanya çerçevesinde işçi ölümlerinde geçmiş yıllara göre bir azalma meydana gelmiş midir? Dört: Bu kampanya için ayrılan bütçe ne kadardır? Ne kadarı hangi işler için kullanılmıştır? Beş: Bu dönemde inşaatlardaki ne gibi önlemler alınmış ve hangi şehirlerde kaç denetim yapılmıştır? Sonuçları nelerdir? Daha fazla soru sorulabilir ama yanıt verilemeyecektir çünkü iş cinayetleri artmaktadır ve iktidar bu gerçeği gizlemeye çalışmaktadır…

 

İşkolları