x

Ankara’daki ‘asbestli yıkım’a yargıdan fren: Tedavisi imkansız hastalıklar çıkar

e-Posta Yazdır PDF
Ankara’daki Maltepe Havagazı Fabrikası’nda 350 ton asbestli malzeme bulunan elektrik santralinin yıkımına ilişkin  yürütmeyi durdurma kararı verildi.

Uzun yıllar atıl kalan ve içinde kanserojen madde asbest bulunan fabrikayı yıkmak için belediye mayısta harekete geçmişti.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, bölgeden ve sahada çalışma yapılan iki kepçeden alınan numunelerde asbest türünün en tehlikesi ‘amphibole’ tespit edildiğini söylemişti.

Odanın Ankara şubesi ile Ankara Tabip Odası’nın dava açması sonrası yıkım durdurulmuştu.

‘Telafisi güç veya imkansız zararlar’

Ankara 7’inci İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararında, bilirkişi raporuna atıfta bulunarak, raporda yer alan ‘yıkım işleminin asbest yönetmeliğinde belirlenen yeterlilikte önlemler alınmayarak yapıldığı ve yıkım işleminin bu haliyle devam etmesi durumunda insan sağlığı açısından tedavisi mümkün olmayan hastalıkların ortaya çıkma ihmalinin oldukça yüksek olduğu’ ifadesi yinelendi.

Mahkeme, Maltepe Havagazı Fabrikası’na ilişkin Ankara büyükşehir belediyesi tarafından 25 Şubat 2017 tarihinde başlanan yıkım işleminde hukuka uyarlılık bulunmadığı ve dava konusu işlemin anılan taşınmazın yıkımına ilişkin olması sebebiyle uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararlar doğabileceği kanaatine vardı.

Candan: Gökçek istifa etmeli

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, yakın zamanda Havagazı Fabrikası’nı fotoğrafladıklarını da belirterek şöyle konuştu: “Halk sağlığı tehdit edilmeye devam ediyor. Hala ciddi bir koruma önlemi alınmamış. Yapı hala uçuşan bez ve plastik brandalarla trajikomik bir şekilde yarım yamalak kapatılmış. Rüzgarlı havalarda Ankaralı asbest soluyor. Halkın sağlığını umarsızca tehdit eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek görevden acilen el çektirilmeli. Mahkeme kararı da Ankaralı’nın hayatının nasıl tehlikeye atıldığını göstermiştir.”

Acilen karantinaya alınmalı

Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, fabrikanın karantinaya alınmasını istedi: “Tespit davamız bizim İdari Mahkeme’de süren yürütmeyi durdurma devam ettiği için onunla birleştirilmiş oldu. Geçtiğimiz günlerde açtığımız dava kapsamında bilirkişi heyeti inceleme yaptı ve bilirkişi raporu da asbest varlığını doğruladı. Son olarak Ankara 7. İdare Mahkemesi de yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu karar doğrultusunda acilen Havagazı Fabrikası karantinaya alınmalı.”

 

İşkolları