x

Sizce de çok olmuyor mu bu mevsimlik tarım işçileri? - Oya Ocak

e-Posta Yazdır PDF
Özellikle Fındık sezonuyla beraber gündeme gelen mevsimlik tarım işçilerine bakın hele! Gündeme gelmek için fındık sezonu mu seçilirmiş? Fındığın rekoltesi, fındığın ihracatı dururken fındık sezonuyla beraber gündeme gelmek nedir Allah aşkına? Sen kalk yılın sekiz ayı kayısıdan fındığa, fındıktan şeker pancarına, biberden domatese hatta fıstığa git. Yayla havası teneffüs etmek için yarışarak, koşarak tatil havasında gel , değişik yerler gör üstüne üstlük bir de günlük 60 TL  al. Çok değil mi bu para sana? İyi ki tarım aracısı dediğimiz çavuşlar/dayıbaşları ve elçiler hatta büyükelçiler var. Onlar da olmasa kim yevmiyenizin %10’unu alacak? Tarlada 10 saat çalışmak neyinize yetmiyor? Az çalışıp napacaksınız ? Gidip şehri mi gezeceksiniz? Gerçekten çok oluyorsunuz! Şehri görmek sizin neyinize? Zaten tüm yiyeceğinizi evinizden getirmişsiniz. Eksiğiniz olduğunda çavuş gidip size alıyor işte daha ne istiyorsunuz? Hiç mi vicdan yok sizde? Çavuş sizin için bahçeden şehre inerken benzin parası harcıyor, yoruluyor, stres yaşıyor. Bide çok pahalı mı diyorsunuz aldıklarına? Bizim orda her şey daha ucuz diyorsunuz. Başka ülkedeymişsiniz gibi konuşmayın. Gerçekten hiç olmuyorsunuz. Sizler var ya aslında sabah güneş doğmadan çadırdan işe, akşam güneş battıktan sonra da işten çadıra gideceksiniz gezmek sizin neyinize! Çadır dedim de, bir de yer beğendiremiyoruz sizlere. Kimimiz tek odalı ev veriyor size, nemli, küçük hatta pis diyorsunuz. Kimimiz kışın ambar yaptığımız, bazen hayvan beslediğimiz yerleri veriyoruz beğenmiyorsunuz. Napalım sizin için Allah aşkına? Metropollerdeki insanlar o çadırlara dünya para veriyorlar sırf tatil yapacaklar diye ama siz şikâyet ediyorsunuz. Şikâyet yerine biraz daha çalışsanız ya! Sırf yerli işçilerin ücretini bilmeyin diye sizi şehrin dışına gönderiyoruz siz yine de yerli işçinin ücretini öğreniyorsunuz. Hiçte 20 yıldır bu işi yapıyormuş gibi durmuyorsunuz. Yerli işçi sizden daha iyi yapıyor. Siz 56 TL alıyorsunuz, onlar 80 TL alıyor diye niye rahatsız oluyorsunuz? Sizin 4 TL’nizi tarım aracınız alıyor. dayıbaşınız/elçiniz yevmiyenizden %10 alırken çavuşunuz bizden çift yevmiye alıyor. Çavuş dedim de; Allah çavuşlara zeval vermesin. Çavuş olmasa siz hiç çalışmazsınız zaten. Hakaret etmese, bağırmasa, tuvalete gidiş saatlerinizi hesaplamasa siz çığırınızdan çıkar, işten kaytarırsınız. Patron size değil çavuş’a veriyor işte paranızı siz hala elinize geçen paranın miktarını ne diye sorguluyorsunuz? Şükretmeyi bilin biraz! Ekmek parası kazanıyorsunuz kapımızda, sorgulamak neyinize? 

Çocuğum okula gidemiyor diyorsunuz size kalıcı çözümler yerine geçici projeler yapıyoruz, beğenmiyorsunuz. Beğenmediğiniz gibi bir de çocuğum beslenemiyor diyorsunuz. Allah’a şükür her gün ekmek, peynir, çay ve bulgur yiyorsunuz işte. Bahçelerde, tarlalarda doğum yapıyorsunuz, kimimiz hasta halinizle bile çalıştırıp yevmiyenizi veriyor, ertesi gün bu halimle bile çalıştırılıyorum diye şikâyet ediyorsunuz. Yahu 12-13 yaşlarındaki çocuklarınız 16 gibi gösteriyor diye yasak olmasına rağmen kimimiz onu bile çalıştırıyor ve siz 1 yevmiye de oradan alıyorsunuz,  hala konuşuyor musunuz? Geçen sırf çamaşırı leğende yıkamayın diye size çamaşır makinesi hediye ettik . Elbiseyi kurutmamış diyorsunuz. Hortumla suyunu dolduruyorsunuz daha ne olsun! Geçici sağlık taraması yapıyoruz ille de sigorta diyorsunuz! Başbakanlık Genelgesi çıkarmışız,  vay efendim niye yasalaşmıyoruz niye kadrolaşmıyoruz diyorsunuz, tarım sezonunda bol bol sizi ziyaret edip dönüyoruz işte daha ne olsun!

Siz kalkın minibüslere tıklım tıklım tıkışarak duble duble yollarda bindiğiniz aracın devrilmesine neden olun; bir de suçu şoföre ve yollardaki denetimsizliklere atın. Üstelik bizler tatildeyken internet haberlerine manşet olun. İyi ki televizyon kanallarında çok yoksunuz. Neyse ki tatildeyiz denizdi, kumdu, gece eğlencesiydi derken unutuyoruz. Yoksa maazallah neredeyse kendimizi de sorumlu tutacağız bu kazalardan. Sonra gel de uğraş günübirlik vicdan azabıyla.

Off, bu güzel günde işçilerle ilgili serzenişlerimden içiniz sıkıldı değil mi? İnanın benim de sıkıldı. O kadar çok sıkıldı ki bir tek organik ürünleri alırken içim açılıyor. Domatesi şöyle bir elime alıp kokluyorum muhteşem geliyor. Organik bamya alıyorum 250 gr’ı 60 TL. Olsun sağlığımızdan önemli değil ya. Zaten çokda ilgilenmiyorum organik ürün’ün soframıza gelene kadarki emek süreciyle, ben yarın ne giyeceğime, ne yiyeceğime, sosyal medyada ne paylaşacağıma bakarım. Hem siz de ilgilenmeyin. Bize ne canım mevsimlik tarım işçilerinden. Bize ne aldıkları düşük ücretten, güvencesiz çalışma alanlarından. Bize ne çalışma saatlerinin çokluğundan. Çocuğu okula mı gitmiş tarlada mı çalışmış bize ne? Bizim organik ürünlerimizi toplasınlar bize yeter. Hatta Bizim çocuklarımız onların o okula gidemeyen çocuklarının topladığı ürünlerle organik organik beslensinler yeter. Aman be bize ne !! 

Dipnotlar
1- http://www.yesilgiresun.com.tr/gundem/findik-iscisi-cocuklari-anlatan-belgesel-tartismaya-neden-oldu-h3317.html
2- http://www.milliyet.com.tr/ordu-da-findik-iscilerinin-yevmiyeleri-ordu-yerelhaber-2167823/
3- https://www.haberler.com/mevsimlik-tarim-iscilerinin-camasir-makinesi-8819456-haberi/
 

İşkolları