x

Sermaye örgütlerinden referandum açıklamaları

e-Posta Yazdır PDF
TÜSİAD: Referanduma dair yaptığı açıklamada sömürünün katmerlenmesi için “Türkiye için birlik ve reform zamanı” dedi.

Meclis ve hükümete yönelik olduğu belirtilen ve saat 17.00’de yayınlanan açıklamada “Demokrasi”, “Ekonomi” ve “Avrupa Birliği ile ilişkiler” temel başlıkları altında öneriler sunulurken, tüm önerilerin “rekabetçi bir Türkiye” isteğine bağlandığı göze çarpıyor. Sömürüyü katmerleştirme hedefiyle ortaya konulan önerilerde, üretimde dijital sistemlere geçiş ve genç nüfusun değerlendirilmesi istenirken, “Demokrasi” başlıklı bölümde de “olağanüstü hali geride bırakarak, olağan hukuk devleti ortamına mümkün olan en kısa sürede dönülmesi” isteniyor. Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı, seçim barajının ve siyasi partiler kanununun düzenlenmesi, düşünce ve ifade özgürlüğü ile kişisel bilgi güvenliğinin sağlanması, “istikrar” talebiyle bağlantılı olarak ve “rekabet ortamıyla” bağı içinde ortaya konuyor. Demokrasi demagojisiyle el ele olarak kapsamlı yıkım saldırılarının uygulanması için öneriler sıralanıyor. Türkiye’nin “yapısal sorunları”nın çözülmesinin, “milli menfaatlerimiz doğrultusunda küresel ölçekte rekabetçi Türkiye’ye giden yolun anahtarı” olduğu buyruluyor.

Katmerli sömürü ve yıkım saldırıları talebi
Özellikle “Ekonomi” başlıklı bölümde sömürüye hız verilmesi için üretim alanına dair bir dizi öneri sayılırken “güvenceli esnek çalışma biçimlerinin geliştirilmesi” istenerek, işçi sınıfına dönük saldırılara hız verilmesi talep ediliyor.

Açıklamada, “Genç işsizliği ile mücadele için eğitim ile işgücü piyasası arasındaki bağın güçlendirilmesi ve vasıf uyumunun gözetilmesi” istenerek, eğitimin kapitalist üretimin ihtiyaçlarına göre şekillendirilmesine dönük adımlara devam edilmesi isteniyor. Yine “bilgi çağının gerektirdiği becerileri önceliklendiren kapsamlı bir eğitim reformunun hayata geçirilmesi” sözleriyle bu istek bir başka yönden de ortaya konuyor.

“Avrupa Birliği ile ilişkiler” bölümünde göçmenler ve enerji politikaları konusunda Avrupa Birliği ile yakın ilişkiler talep edilirken, “Suriye’de barışa ve toplumsal düzene, NATO üyesi bir Avrupalı ülke olarak aktif katkı sağlanması” talep ediliyor.

Açıklama, “İnanıyoruz ki demokrasi, ekonomi ve AB süreci başta olmak üzere reform gündeminde kararlı adımlar atmak, küresel ölçekte rekabetçi ve müreffeh bir ülke olarak yıldızımızı parlatacaktır” sözleriyle sona ererken, reform adı altında dillendirilenlerin, kapitalist sömürünün azamileştirilmesi olduğu anlaşılıyor.


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu: Referandum sonuçlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “önemli bir belirsizliğin geride kaldığını” savunarak, yeni sistemin yaratacağı etkilerin özel sektöre olumlu yansıyacağını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, “Türkiye'de bir defa daha demokratik süreçler işlemiş, milli irade tecelli etmiş ve milletimiz ferasetiyle tercihini yapmıştır. Referandum sonucunda hayata geçirilecek yeni sistemle güçlenen ve hızlanacak olan yönetim şekliyle daha hızlı kararlar almak ve icraata geçirmek mümkün olacaktır. Devletteki çarkların hızlanmasını ve bunun özel sektöre olumlu yansımasını bekliyoruz. Referandum sürecinin tamamlanmasıyla önemli bir belirsizlik geride bırakılmıştır. Özel sektörümüz bundan sonra önünü daha rahat görebilecek, daha rahat risk alarak yatırım yapabilecektir” dedi.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdülkadir Çıkmaz: Referandum sonuçlarına ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, gündemde yeni sosyal yıkım saldırılarının olduğunu söyledi.

Hükümetin bir an önce reformlara ve ekonomiye ağırlık vermesi gerektiğini söyleyen Çıkmaz, “Referandum sonrası belirsizliklerin sona ermesinin ardından dolar 3,63, avro ise 3,86 liraya geriledi. Bu da iş dünyası açısından önemli bir gelişme oldu. Hükümetin bu reformlara ve ekonomiye ağırlık vermesiyle yatırımcıların TL varlıklara olan ilgisi devam edecektir. Bu da dolar ve avro da düşüş anlamına geliyor. Ülkenin kalkınması ve geleceğe daha emin bakabilmesi için herkesin elini taşın altına koyması gerekiyor” dedi.

Çıkmaz, açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi: “Referandum ülkenin gündeminden çıktı, gündem ekonomi ve reformlar olacaktır. Büyük hedeflere ulaşmanın yolu da reformlardan geçmektedir. Hükümet bunun için önemli adımlar attı, önümüzdeki günlerde devamının geleceğini düşünüyorum. Türkiye artık yatırımlarla, markalarıyla ve ihracatıyla öne çıkan ülke olacaktır. Eskiyi unutup yeniye odaklanırsak bunların olmaması için hiçbir engel yoktur.”


Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Nail Olpak: "Bu kararın tek kazananı milletimizdir. Milletimiz geleceğine sahip çıktı ve istikrar ve güven için sistem değişikliğine 'evet' dedi. Milletin kararına saygı duyuyor ve teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle: "Milletimiz kararını vererek, yeni bir dönemi başlatmıştır. Yeni dönemler, yeni heyecanlar demektir. Artık kısır tartışmaları bırakıp, milletçe kenetlenerek geleceğe odaklanma zamanıdır" dedi.

Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral: "Ülkemiz referandum sayesinde çok önemli bir sınavı geride bırakmıştır. Zafer, ülkemizin, birlik ve beraberliğimizin zaferidir. Bugün geldiğimiz aşamada Türkiye güçlü ekonomik istikrara oy vermiştir" ifadelerini kullandı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi: "Halkımız, güven ve istikrar ortamının devamı yönünde görüş bildirmiştir. Çift başlılığın kalkmasının önemini kavramış, koalisyon dönemlerinden kalan yaraların tekrar açılmaması için sürece son noktayı koymuştur. Bugün Türkiye için bir değişim günüdür" ifadelerini kullandı. Büyükekşi açıklamasının devamında “Yeni sisteminin sağladığı istikrar ve güven ile yatırımlar hızlanacak. Böylece hem üretim, hem istihdam hem de ihracatımız artacak” ifadeleriyle asıl beklentilerini ortaya koydu.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan: "Türkiye anayasa değişikliğiyle ilgili referandumu büyük bir olgunluk, huzur ve demokratik toplumlara örnek teşkil edecek yüksek bir katılımla gerçekleştirmiştir. Anayasa değişikliği milletimiz tarafından kabul görmüştür. Referandum sonucu milletimiz ve ülkemiz için hayırlı olsun. Ortaya çıkan sonucun milletimizin birlik ve beraberliği esas alınarak tüm sorumlular tarafından doğru bir şekilde analiz edilip değerlendirileceğine inanıyoruz. Önümüzdeki dönemin ekonominin ana gündem maddesi olduğu, seçim atmosferinin yaşanmayacağı, ülkemizi yarınlara taşıyacak yapısal reformların gerçekleştirileceği bir dönem olmasını diliyorum."

 

İşkolları