x

(14) Enerji-Sen, Tarık Yüce için eylemdeydi: “Can güvenliği istemek suç değildir”

e-Posta Yazdır PDF
İSKİ Esenyurt işletmesinde taşeron sayaç okuma işçisi olarak çalışırken 7 Eylül 2016’da KHK ile işten çıkarılan DİSK/Enerji-Sen Genel İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Sekreteri Tarık Yüce’nin Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde işe iade davası bugün (13 Nisan) görüldü.

Enerji-Sen, dava öncesi adliye önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Sine-Sen Genel Başkanı Zafer Ayden, Dev-Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, Dev Sağlık-İş Genel Sekreteri Gürsel Kaya katıldığı eyleme, DİSK Basın-İş ve Dev Sağlık-İş üyeleri de destek verdi

“Sendika yöneticimiz Tarık Yüce işe geri alınsın; İş cinayetlerine hayır” yazılı pankartının açıldığı eylemde sık sık “Çalışırken ölmek istemiyoruz” sloganı atıldı.

Eylemde konuşan Enerji-Sen Genel Sekreteri Süleyman Keskin, OHAL ilanı ile enerji sektöründe iş cinayetlerinde artış yaşandığına dikkat çekerek, dün (12 Nisan) Adana’da Şa-Ra Enerji şirketinde çalışan 27 yaşındaki Sefa Akyıldız’ın hayatını kaybettiğini söyledi.

“Yöneticimiz Tarık Yüce görevini yaparken hukuksuzca işten atılmıştır” diyen Keskin, yaşanan tüm bu hukuksuzlukları engellemek ve iş cinayetlerinin önüne geçmek için tüm işçileri 16 Nisan’da “hayır” oyu kullanmaya çağırdı.

Sendika avukatı Aziz Aytaç ise yaşanan hukuksuzluğa dikkat çekerek “Tarık Yüce derhal işbaşı yaptırılmalıdır” dedi.

Eylemde basın açıklamasını ise Tarık Yüce okudu.

“Yöneticimiz her DİSK’li gibi işçilerin can güvenliğini savunmuştur”

İşten çıkartmaların gerekçesi olarak sosyal medyada yaptığı paylaşımların gösterildiğini belirten Yüce, “AKP’li 15 yılda 17 bin işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi” şeklindeki paylaşımın bunlardan sadece biri olduğuna dikkat çekti.

“Bu ve diğer paylaşımların hiçbirinin suç olarak değerlendirilmesi mümkün değildir” denilen açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

Yöneticimiz her DİSK’li gibi işçilerin can güvenliğini savunmuştur. İSKİ ve Büyükşehir Belediyesi yöneticilerinin bu tavrı sadece iş cinayetlerini savunmak değil aynı zamanda sendikal faaliyetlerin de engellenmesi anlamına gelmektedir.

“İş cinayetlerine de tek adam rejimine de hayır”

15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile üniversitelerden diğer kamu kurumlarına, özel sektöre kadar uzanan cadı avı ile binlerce ilerici-demokrat işçi ve emekçinin işten atıldığını belirtildiği açıklamada, “Tarık Yüce arkadaşımız da işte bu cadı avının kurbanlarından biridir. Bu anti demokratik baskılar referandum sürecinde de devam etmiş tek adam rejimine hayır diyenler engellenmiş, gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır” denildi.

“Tarık Yüce’nin işten atılmasına neden olan ‘İş cinayetlerine hayır’ sloganı bugün aynı zamanda ‘tek adam rejimine hayır’ demektir” denilen açıklamada, Enerji-Sen’in Yüce tekrar işbaşı yapana kadar davanın takipçisi olacağı vurgulandı.

 

İşkolları