x

(3) Elazığ'da ölüm ocakları

e-Posta Yazdır PDF
Son zamanlarda meydana gelen ve işçilerin hayatlarını kaybetmesine neden olan ‘’Maden’’ Ocağı kazalarının neden kaynaklandığı ve ihmal varmı-yok mu tartışmalarını gündeme getirdi.
 
Özellikle Elazığ’da meydana gelen kazaların genelinde kaya düşmesi sonucu işçilerin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.
 
‘’KAZALAR ARTMAYA BAŞLADI’’
Madenlerin tavanında bulunan kütlelerin düşmesi sonucu yaşanan kazaların sıklığının göz ardı edilemeyecek kadar fazla olması işçilerin hayatlarını kaybetmesine neden oluyor.
 
‘’ MALİYETLERDEN KAÇIYORLAR’’
Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre, Temizlenen bölgelerde yaşanan kaya kopmasının önüne geçmenin en önemli yolunun tavana tahkimat yapmak olduğunu belirtilirken, buna karşın tavanın çökmemesi için altına destek konulmasıyla ya da tavanın betonlanması yöntemiyle yapılan tahkimatın büyük bir maliyet oluşturduğu için göz ardı edildiği ifade edildi.
 
‘’ KÂR HIRSI İŞ GÜVENLİĞİNİ ARKA PLANA ATIYOR’’
Firmaların fazla maliyetin önüne geçmek için işçilerin can güvenliğini gözardı ederek tahkimatı ikinci plana attıkları belirtilirken,“Ayrıca tavan betonlanarak tahkimat yapılan bölgelerde bir süre çalışılamıyor ve krom elde edilemiyor. Firmalar daha fazla kâr elde edebilmek için bu yöntemi çok nadir uyguluyor. Madenlerde yaşanan kazaların en büyük sebebinin taşeron firmaların daha fazla kâr hırsıyla iş güvenliğini arka plana atmasıdır.’’denildi.
 
‘’ÇALIŞMA KOŞULLARI KÖTÜLEŞTİ’’
Elazığ’da Alacakaya ve çevresinde kurulu krom ocaklarında meydana gelen göçüklerin ardı arkası kesilmiyor. Geçen gün de aynı bölgede bulunan bir krom ocağında göçük meydana geldi. Maden Ocaklarının 2009 yılında özelleştirilmesinin ardından taşeron sistemi yaygınlaştı ve bununla beraber çalışma koşulları iyiden iyiye kötüleşti. İşçilerin yeterli güvenlik önlemleri alınmadan çalıştırılması nedeniyle bölgede daha önce de ölümle sonuçlanan bir çok göçük ve kaza yaşanmıştı.
 
‘’SORUMLU KİM?’’
Meydana gelen göçük kazaları sonrası soruşturmalar açılsa da henüz bir netice alınmadı. Bilirkişi ve müfettişler tarafından hazırlanan raporlar doğrultusunda yeterli güvenlik önlemi alındımı sorusu cevap bekliyor. Yaşanan ölümlü kazalar neticesinde Devlet’in sorumlu birimleri,ihmali olan kişiler hakkında ne tür soruşturma açtığı da kamuoyu tarafından merak ediliyor.
 
‘’ALACAKAYA'DA BU İLK DEĞİL’’
Elazığ’da  son aylarda meydana gelen göçük kazaları 3 can aldı. Elazığ’ın Alacakaya İlçesi Kapin Bölgesi ve çevresinde meydana gelen göçüklerde 1 kişi de ağır yaralandı. İşçilerin ağır şartlar altında çalışması ve yeterli iş güvenliği alınmaması sonucu insanların hayatlarını kaybetmesine neden olan Maden Ocakları gerekli denetimler yapılmadığı sürece ocaklarda çalışan insanların hayatlarını tehlike altına atmaya devam edecek.
 
‘’SON YILLARDA ALACAKAYA’DA MEYDANA GELEN KAZALAR’’
27 Mart 2009: Yunusdere Krom ocağında meydana gelen göçükte Abdullah Türker ve Mustafa Aksöz adlı işçiler yaşamlarını yitirdi.
11 Ocak 2010:  Alacakaya ilçesi İncebayır köyü sınırları içerisindeki özel bir firmaya ait maden ocağında göçük meydana geldi. Göçükte taşeron firma bünyesinde çalışan 46 yaşındaki Abdullah Yaşaroğlu yaşamını yitirirken, 40 yaşındaki Efendi Kaçar isimli işçi yaralandı.
18 Şubat 2010:Alacakaya’ya bağlı Sori mevkiinde bulunan Yunusdere Şantiyesi’nde göçük meydana geldi. Göçük altında kalan 47 yaşındaki Eyüp Komi adlı işçi hayatını kaybetti.
22 Haziran 2010: Alacakaya ilçesine bağlı Kef mevkisindeki bir krom ocağında meydana gelen olayda 23 yaşındaki Ferhat Türkel adlı işçi galerinin tavanındaki taşların üzerine düşmesi sonucu yaşamını yitirmişti.
22 Şubat 2017: Özel bir şirkete ait krom maden ocağında tünel içerisinde çalışan işçilerin üzerine 1,5 ton ağırlığında kaya parçası devrildi. Düşen kaya parçasıyla birlikte oluşan göçük sırasında bir işçi hafif yaralanırken, bir işçide 1,5 tonluk kayanın altında kalarak yaşamını yitirdi.
8 Mart 2017: Elazığ'ın Alacakaya İlçesi'nde özel bir şirkete ait maden ocağında  düşen kütlenin altında kalan işçi Nurettin Ersöz öldü.
2 Nisan 2017: Elazığ'ın Alacakaya İlçesi'nde özel bir şirkete ait krom madeninde meydana gelen kaza da Özcan Dağdelen hayatını kaybetti.

 

İşkolları