x

Emekliye promosyon aldatmacası - Atilla Özsever

e-Posta Yazdır PDF
Türkiye’de 11.5 milyon emekli var. Emeklilere ödenen yıllık toplam para, 170 milyar lira civarında. Bankalar bu paraları rahatlıkla kullanıp paradan para kazanıyorlar.

Dolayısıyla emekliye promosyon verilmesi son derece doğal bir uygulama olmalı. Nitekim DİSK Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen de, “Promosyon bir lütuf değil bir haktır. Bankalar emeklinin parasını çalıştırıp para kazanıyorlar. Bu kazancın bir kısmını emekliye vermeleri gerekir” diyor.

AKP hükümeti, emekliye promosyonla ilgili uygulamayı şöyle açıkladı: Emekli aylığı 1.000 TL’nin altında olanlara 300 lira, 1.000 ile 2.000 TL arasında maaş alanlara 375 lira, 2.000 TL’nin üstünde maaş alanlara da 450 lira promosyon ödemesi yapılacak. Bu ödemeler, mart ayından itibaren üç aylık sürede gerçekleştirilecek.

1.600 liralık promosyon
Emekli-Sen Başkanı Veli Beysülen, emekliye promosyonun bankalarla pazarlık yapılarak değil, ihale açılması yöntemiyle belirlenmesi gerektiğini bildirdi. Beysülen, şunları söyledi:

“Örneğin emeklilerin maaşlarını veren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kendi çalışanlarının maaşları için ihale açtı. En iyi teklif veren banka ile protokol imzaladı. SGK çalışanına üç yıl için 1.600 TL’lik bir promosyon ödemesi yapılıyor. Biz emeklilere ise verilen miktar 300-450 lira arasında.”

Veli Beysülen, ihalede bankalara yıllık ne kadar promosyon verebileceklerinin sorulup en iyi teklif verenle protokol imzalanmasının en doğru yöntem olduğunu savundu.

Şartlar neler?
Emeklinin promosyon alabilmesi için şu üç şartı yerine getirmesi gerekiyor:

1.Emekli maaşı 3 yıl bankada kalacak,

2.Her ay ödediği en az iki fatura (elektrik, su vb) için otomatik ödeme talimatı verecek,

3.Kredi kartı almak ya da kredili mevduat hesabı açtırmak zorunda.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da, promosyon bekleyen emeklilerin bankalara rehin durumda kalacağını ifade etti. Yarkadaş şunları söyledi:

“Emeklilerin promosyon alabilmeleri için bankaların öne sürdüğü şartları kabul etmeleri gerekiyor. Şartlardan birini yerine getiremeyen emekli ise promosyon alamayacak. Bankayla anlaşma imzalayan emekli, maaşını 3 yıl süreyle ilgili bankadan almayı taahhüt edecek. Üç yıl dolmadan herhangi bir nedenle maaşını başka bir bankaya taşımaya kalkarsa SGK, emeklinin almış olduğu promosyon miktarını maaşından kesecek. Emekli o güne kadar aldığı miktarı, bankaya geri verecek. Daha açık bir ifadeyle emekli, promosyon almanın karşılığında SGK’ya maaşını bloke etme yetkisi verecek.

 

İşkolları