7'den 70'e çalışmak zorundayız

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, 6-14 yaş arasında 292 bin çocuğun çalışma yaşamı içinde olduğunu açıkladı. Devletin çocuğuna da yaşlısına da güvence olamadığı Türkiye'de, emekli olduktan sonra çalışmaya devam edenlerin sayısı da bir milyonun üzerinde.
 
Devletin çocuğunu da yaşlısını da koruyamadığı Türkiye'de 6-14 yaş arasında 292 bin çocuk işçi var. Çalışmaya devam eden emeklilerin sayısı da 1 milyonun üzerinde. Türkiye'de 6-14 yaş arasında 292 bin çocuk, yaşıtlarıyla oynamak yerine çalışma yaşamının içinde ter döküyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesine yanıt veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bu yaş grubu için istihdam oranının Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan 2012 yılı Çocuk İşgücü Anketi'ne göre yüzde 2,6 olduğunu açıkladı.
 
Çelik'in MHP Mersin Milletvekili Ali Öz'ün soru önergesine verdiği yanıt ise hükümetin çocukları da yaşlıları da koruyamadığını gösterdi. Çelik'in verdiği yanıta göre, 2013 yılı Ağustos ayı itibariyle, emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden kişi sayısı 1 milyon 132 bin 422. 
 
Hükümetin çocuk işçiliğine ilişkin yol haritasını da açıklayan Çelik, şunları söyledi: "Ülkemizde çocuk işçiliğinin temel nedenlerinden biri de 'geleneksel bakış açısı' dediğimiz, çocuk işçiliğini önlemeye ilişkin bir algının olmayışıdır. Yaptığımız çalışmalarda toplumun daha geniş kesimlerini hedefleyen rehberlik edebilecek yayınlar yapılmasına özen gösterilerek 'çocuk işçiliğinin' kabul edilemez olduğunun tüm toplum kesimleri tarafından anlaşılmasına yönelik çalışmalar yapılacaktır." Çelik, sorumluluğu topluma bırakırken çocuklar da ölmeyi sürdürüyor. 
 
İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin verilerine göre, 2014 yılının ilk 3 aymda, 6'sı 14 yaş ve altında, 7'si 15-17 yaş arasında 13 çocuk iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. 2013 yılında yaşamını yitiren çocuk "işçi"lerin sayısı ise 59 olmuştu. Trafik ışıklarında cam silerek para kazanmaya çalışan 9 yaşındaki Nazar Güvendiren, geçen yıl Ekim ayında, TIR'ın altında kalarak hayatını kaybetti. Adana'da haftalık 100 liraya bir atölyede çalışan Ahmet Yıldız geçen yıl Mart ayında, başı pres makinesine sıkışarak öldüğünde henüz 13 yaşındaydı.