Katar'da yabacı ev işçileri kölelik koşullarında çalışıyor

Katar'da evlerde çalışan kadınların kölelik şartlarında çalıştırıldığı belirtildi. Evde temizlik ve yardımcılık yapan kadınların en çok şikayet ettiği konuların pasaportlarına el koyulması ve ücretlerinin ödenmemesi olduğu kaydedildi.

Katar'da ev işlerinde çalışan hizmetçi, temizlikçi ve diğer işçilerin kölelik koşullarında çalıştığı, bu kişilerin pasaportlarına ve maaşlarına el koyulduğu, haftalık ve yıllık izinden mahrum oldukları ve iş seçme özgürlüklerinin kısıtlandığı belirtildi. 

İngiliz Guardian gazetesi konuyla ilgili yaptığı araştırmayı yayımladı. Geçen aylarda yüzlerce Filipinli kadın hizmetçi koşullarının çok zor olması nedeniyle büyükelçiliklerine kaçmıştı. Bu insanların fiziksel ve cinsel istismar, taciz, ödeme yapmadan uzun süre çalıştırma ve cep telefonuna el koyma gibi çok sayıda şikayette bulundukları ifade edildi. 

Filipin Denizaşırı İşçi Dairesi (POLO) 2013'ün ilk altı ayında 600'den fazla firari hizmetçi kadını korumasına aldı. Bunların bazıları aylarca maaşlarının ödenmediğini söyledi. 

Çok sayıda ev işlerinde çalışan kadın haftalık izinlerinin olmadığını belirtti. Bazıları sözleşme ve iş akitlerinin Katar'a vardıklarında değiştirildiğini kaydetti. 

Cinsel saldırıları bildiren kadınlar yasak ilişkiye girmekle suçlanıyor. 

Maaşların ödenmemesi, belgelere el koyulması ve işçilerin ayrılmalarına izin verilmemesi BM'nin zorla çalıştırma kurallarına giriyor. Uluslararası Çalışma Örgütü herhangi bir ceza tehdidi altında birinden elde edilen ve kişinin kendi iradesi dışında ona sunulan tüm işleri zorla çalıştırma kategorisine sokar. 

Guardian gazetesi ocak ayında başkent Doha'daki POLO'yu ziyaret ettiğinde orada en az 35 firari ev çalışanı vardı. 200 bin kişiye destek veren POLO'nun yetkilileri şikayetlerin büyük çoğunluğunun hak ettiğinin ödenmemesi, yetersiz gıda, fazla çalıştırma ve kötü davranma olduğunu söyledi. Bazıları değişik uluslardan işverenleri tarafından sözsel ve fiziksel istismara uğradığını belirtti. 

Guardian ile konuşan sekiz Filipinli işçi altı aydır ücretlerinin ödenmediğini, uzun saatler öalışmalarına rağmen bazen yemek verilmediğini ve pasaportlarına el koyulduğunu söyledi. (GAZETEPORT/DIŞ HABERLER)