Körfez ülkelerinde kafala sistemi tam bir kölelik

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) İnsan ve Sendikal Haklar Komitesi Başkanı Karl-Petter Thorwaldsson, Stockholm’de düzenlenen bir konferansta, Körfez ülkelerinde yabancı işçilere uygulanan kafala sisteminin bir kölelik sistemi, 2000’li yılların aparheid’ı olduğunu belirterek sisteme son verilmesi çağrısında bulundu. Aynı zamanda İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (LO) Başkanlık görevini yürüten Thorwaldsson, kafala sisteminin katıksız bir insan ticareti sistemi olduğunu, firmalara işçilerin tüm yaşamlarını denetleme imkanı verdiğini belirterek “Bu sistem, eski zamanlardaki ırgatlığa, bir çeşit köleliğe benziyor” şeklinde konuştu.

Sistemin en katı haliyle Katar’da 2022 yılında yapılacak olan Dünya Kupası aranası inşaatlarında çalışan işçilere uygulandığını, koruyucu önlemler alınmadan çalışmaya zorlanan işçilerin yaşamlarını yitirdiklerini ve sakat kaldıklarını belirtti. Önlem alınmadığı takdirde haftada 12 işçinin yaşamını yitireceği uyarısında bulundu. Arenanın inşası bitene kadar 4 bin işçinin yaşamını yitireceğini tahminide bulunan Thorwaldsson, “Dünya Kupası’nın Katar’da yapılması için bu kadar işçinin yaşamını yitirmesi inanılmaz bir durum” şeklinde konuştu.

Kafala nedir?

Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap emirlikleri gibi ülkelerde uygulanan kafala sistemine göre, misafir işçiler kendilerini ülkeye getiren firmada çalışmak zorunda. İşçilerin işten ayrılma, başka bir firmaya ait işyerlerinde çalışma ve ülkeyi terk etme hakları yok. Misafir işçilerin pasaportlarına el konuluyor, böylelikle firmanın onayı olmadan ülkeyi terk etmeleri engelleniyor.