Katar'da stat işçileri için yeni kriterler

2022'de Katar'da yapılacak Dünya Kupası'nın düzenleyicileri, kupa projelerinde çalışan göçmen işçilerin haklarının korunmasına yönelik bir "İşçi Hakları Sözleşmesi" hazırladılar.

Geçen yıl Katar'da sürdürülen inşaat projelerinde yaklaşık 200 Nepalli işçinin öldüğü biliniyor.
 
Güvensiz çalışma koşulları yüzünden çok sayıda işçinin de yaralandığı ve sakatlandığı düşünülüyor.
 
Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu yasalarda değişiklik yapılmadığı takdirde 2022 yılına kadar 4 bin işçinin ölebileceğini söylüyor.
 
Katar'a göçmen işçilerin çalışma koşullarını nasıl iyileştirebileceği konusundaki önerilerini dünya futbolunu yöneten FIFA'ya sunması için 12 Şubat tarihine kadar süre verilmişti.
 
Hazırlanan 50 sayfalık çalışma koşullarına dair sözleşmenin Uluslararası Çalışma Örgütü ILO'nun öngördüğü kurallara uygun olarak hazırlandığı söyleniyor.
 
Çalışma koşullarına ek olarak göçmen işçilerin yaşam koşulları çok kötü yerlerde kaldıkları konusunda da şikayetler var.

Katar'daki göçmen işçilerin çoğu Güney Asya ülkelerinden geliyor.
 
Sendikalar ve insan hakları grupları Katar'daki "kefalet sistemi" denilen uygulamayı da eleştiriyorlar. Bu şirketlerin, çalıştırdıkları işçilere kefil olması anlamına geliyor ve bu düzenlemeye göre işçiler serbestçe emeğini sunan kişiler olmaktan çıkıyor, vize, çalışma izni hatta işten ayrılma konularında tamamen şirketin alacağı kararlara bağımlı kişiler haline geliyor.
 
Çalışma Koşulları Standartları başlığını taşıyan yeni sözleşme, Katar Dünya Kupası Yüksek Komisyonu'nun Dünya Kupası için yapılan stadyum ve alt yapı projelerini üstlenen şirketler ve taşeronlarıyla ilişkilerinde uygulamayı planladıkları önlemlerin ayrıntılarını içeriyor.
 
Katar Dünya Kupası Yüksek Komisyonu genel sekreteri Hasan el Sawadi, kupanın "mazlumların kanı" üzerine inşa edilemeyeceğini söyledi.
 
AB gündeminde
Oynadığı klüp ile anlaşmazlığa düşen ama mevcut çalışma kuralları yüzünden ülkeyi terkedemeyen Cezayir asıllı Fransız futbolcu Zahir Belounis Cuma günü Avrupa Parlamentosu'nda yaşadıklarını anlatacak.
 
FIFA yönetim kurulunun etkili üyelerinden Theo Zwaziger'in de Brüksel'de Katar'ın yeni çalışma düzenlemeleri konusunda son gelişmeleri anlatması bekleniyor.
 
Geçen Ekim ayında 2022 Dünya Kupası'na Katar'ın ev sahipliği yapacağının anlaşılmasından sonra FIFA başkanı Sepp Blatter, bu ülkedeki göçmen işçilerin hakları meselesine eğilme ve konuyu bizzat Katar Emiri ile konuşma sözü vermişti.
 
Katar Dünya Kupası Yüksek Komisyonu çalışma koşulları konusunda sunduğu ilkelerin bütün işçilere uygulanmasını sağlayacağını ve bunu sıkı ve etkili bir şekilde gözlemleyeceğini taahhüt ediyor.
 
Çalışma saatleri
Bu amaçla çalışanların kaygılarını ve şikayetlerini her an bildirebilecekleri bir telefon yardım hattı oluşturulacağı da açıklandı.
 
İşçi haklarını izleyecek sosyal güvenlik memurları olması ve şikayetlerin gündeme getirilip çözümlenebileceği forumlar oluşturulması da öngörülüyor.
 
Çalışma saatleri ve izinler de düzenlenen konular arasında. İşçilerin günde 8 haftada 48 saatten fazla çalıştırılamayacağı, haftada en az bir gün ve yılda üç hafta ücretli izin hakları bulunduğu da kurala bağlanıyor.
 
Kurallar Katar'da Dünya Kupası ile ilgili projelerde çalışacak işçileri kapsıyor.
 
Katar'ın Dünya Kupası hazırlıkları kapsamında yapılacak tesis ve altyapı inşaatları için 200 milyar dolar ayırdığı bildiriliyor.