Bangladeş'te konfeksiyon sahibi teslim oldu

Bangladeş'in başkenti Dakka'da 2012'de tekstil fabrikasında çıkan ve 112 kişinin ölümüyle sonuçlanan yangında sorumlu tutulan konfeksiyonun sahibi ve eşi teslim oldu.

Savcılık, cinayet suçlamasıyla haklarında arama kararı bulunan Tazreen fabrikasının sahipleri Delwar Hossain ve eşi Mahmuda Akter'ın, başkent Dakka'daki sulh mahkemesine geldiğini ve çiftin gözaltında olduğunu belirtti. Çiftin, 112 kişinin ölümüyle sonuçlanan yangının ardından sonra Dakka'ka özgür şekilde yaşadığı bildirildi.

Fabrika sahiplerinin suçlu bulunmaları halinde ömür boyu hapse mahküm olmaları bekleniyor. Olayla ilgili fabrikanın sahipleri dışında, 13 kişi de yargılanıyor. Başkent Dakka'ya 30 kilometre uzakta Savar'daki fabrikada 2012 Kasım'da çıkan yangında 112 kişi hayatını kaybetmişti.

Fabrika, ABD'ünlü market zinciri Wal-Mart'a'ın da dahil olduğu birçok uluslararası toptancı şirkete kıyafet üretimi yapıyordu.

Olayla ilgili yürütülen soruşturmada, yangın çıktığı anda yönetici ve güvenlik görevlilerinin, işçilere bu durumun "acil durum eğitimlerinin bir parçası" olarak duyurduğu, ancak bunun işçilerin kaçması için gereken zamanı geçiktirdiği ortaya çıkmıştı. Soruşturmada, acil çıkış alanlarının olmadığı fabrikanın bulunduğu sokağın dar olması nedeniyle itfaiyecilerin acil müdahalede bulunamadığı bildirilmiş, kaçmayı başarabilen bazı işçilerin çıkış kapılarını kapalı olduğunu fark ettiği kaydedilmişti.

Dakka'da nisanda yasa dışı yollardan 3 kat eklendiği belirlenen 8 katlı iş merkezi Rana Plaza'nın 24 Nisan sabahı çökmesi sonucu binden fazla kişi hayatını kaybetmişti. İş merkezindeki 5 konfeksiyon atölyesinde 3 binden fazla işçi çalışıyordu.

Çin'den sonra dünyadaki ikinci en büyük konfeksiyon üretimine sahip Bangladeş'teki hazır giyim sektörünün yıllık cirosunun 20 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: AA