Güney Afrika madenlerinde işçi katliamı: 8 ölü

Uluslararası maden tekellerinin sömürü cenneti olan Güney Afrika, işçiler için ölüm kusmaya devam ediyor. 4 Şubat günü Johannesburg'un batısındaki bir altın madeninde çıkan yangın sonucu dokuz işçi hayatını kaybetti. Bir işçiden ise hala haber alınamıyor.

Yangının ardından madene eedilen müdahalede sekiz işçi kurtarılmıştı. Ancak kurtarma ekipleri kayaların düşüşü ve duman sesebiyle yangının çıktığı alana ulaşmakta zorluk çekti. Daha sonra madendeki sığınma odasına ulaşan kurtarma ekipleri sekiz işçinin cansız bedeni ile karşılaştılar.

“Soruşturma başlatılsın”

Ulusal Maden İşçileri Sendikası ve madenin sahibi olan Harmony Gold şirketinin verdiği bilgiye göre yangın 4 Şubat akşamı yaklaşık yerin yaklaşık 1700 metre altında başladı. Yangına sebep olan durum hala netleşmese de birçok kaynak yangının kayaların düşmesi sonucu çıktığını belirtiyor.

Ulusal Maden İşçileri Sendikası'ndan Eric Gcilitshana “Sendikamız adına çok üzücü bir durum. Tüm kalbimiz hayatını kaybedenlerin aileleriyle” şeklinde konuştu. Sendika sekiz işçinin hayatını kaybettiği facia ile ilgili derhal soruşturma başlatılmasını istedi.

“Üzücü bir durum”

Madeni Kaynaklar Bakanı Susan Shabangu ise göstermelik açıklamalarda bulundu. Facia için “çok üzücü bir durum” diyen  Shabangu, “Gelecekte benzer olayların yaşanmaması adına olaya neyin sebep olduğunu bulmak için elimizden ne geliyorsa yapmalıyız” dedi.

Maden cinayetinin 2009 yılı Temmuz ayında bir platin madenine kaya düşmesi sonucu 9 işçinin öldüğü kazadan bu yana Güney Afrika’da yaşanan en ölümcül olay olduğu belirtiliyor.

Tekellere cennet, işçilere cehennnem!

Madenciliğin büyük öneme sahip olduğu Güney Afrika'da dünyanın en derin madenleri bulunuyor. Ancak uluslararası ve işbirlikçi şirketler madenlerde yeterli iş güvenliği önlemini almıyor ve işçileri ucuz iş gücü olarak kullanıyorlar. Meden bölgelerinde binlerce işçi yasadışı yollarla çalıştırılıyor. Devlet ise bu duruma göstermelik müdahaleler yapsa da aslolarak göz yumuyor.

Yaklaşık iki yıl önce 30'u aşkın maden işçilesi ücretleri için greve çıktıkları için kolluk kuvvetleri tarafından katledilmişlerdi.