Galler'de Türk şoförü öldüren ihmale ceza

2011 yılında meydana gelen kazada 500 kiloluk granit parçalarının altında kalarak feci biçimde can veren Ahmet Yakar’ın çalıştığı firmaya para cezası verildi. 52 yaşındaki Türk şoförün çalıştığı Galler’deki Morganite Electrical Carbon firması, Yakar’ın  ölümünde kusuru bulunduğu gerekçesi ile 120 bin sterlin ceza aldı.

Türk vatandaşı olan şoför Ahmet Yakar’ın İngilizce bilmediği belirtilen davada söz konusu kaza şöyle anlatıldı. Ahmet Yakar olayın yaşandığı 17 Temmuz 2011 günü kamyondaki malzemeleri bir palet taşıyıcı ile boşaltıyordu. Üst üste sıralanmış olan kutulardan en üstteki  dengesini kaybederek şoföre çarptı, kamyondan yere düşmesine sebep oldu. Dengesiz olan toplam 500 kilo ağrılığındaki ikinci kutu da yerde yatan Yakar’ın üzerine düştü. Yakar bütün çabalara rağmen kurtarılamadı ve olay yerinde hayatını kaybetti.

Olayı soruşturan  iş güvenliği uzmanları Morganite Electrical Carbon firmasının araçların boşaltılıp doldurulması ile ilgili güvenli prosedürlere ve İngilizce bilmeyen şoförlerle ilgili bir düzenlemeye sahip olmadığını tespit etti. İfadelere göre kaza sırasında maktül Yakar İngilizce bilmediği için diğer işçilerle işaretleşerek anlaşmaya çalıştı.