Kamboçya'daki işçi katliamı Almanya'da protesto edildi

Kamboçya ve Bangladeş‘teki yoksul tekstil işçilerinin protesto gösterileri 2013’ün aralık ayından itibaren devam ediyor. Kamboçya’da son 15 yılın en büyük protesto gösterisine sahne olan işçi gösterilerinde polisin ateş açması sonucu çıkan çatışmalarda yedisi ateşli silahlarla olmak üzere on kişinin yaralanıp beş işçi ölmüştü.

Katliam Almanya‘nın Köln şehrinde Neumark H&M mağazası önünde ağırlığı Kamboçyalı işçi emekçilerin oluşturduğu bir gösteriyle protesto edildi. H&M mağazasının önü bloke edilerek, içeri girenlere başka ülkenin işçilerinin kanıyla üretilen malları satan bu mağazanın boykot edilmesi çağrısı yapıldı. Bu arada içeri girmek isteyenleri engellemek isteyen bir Alman arkadaşı polisin itmesi sonucu gerginlik yaşandı.

Ver.di Sendikası'nın organize ettiği eylemde “Kamboçya’da katliamlara son!”, “Diktatör Hun-Sen rejimi defol!”, “Biz açlık ücretine çalışıyoruz!”, “Çalışma hakkı insan hakkıdır!” gibi dövizler taşındı.

Eylemde Ver.di Sendikası Sekreteri Benedikt Frank bir konuşma yaparak ziyaret de ettiği Kamboçya’daki tekstil işçilerinin korkunç yaşamlarını anlattı. Ardından Sol Parti milletvekili Matthias Birkwald da aynı içerikte bir konuşma yaptı. Yer yer dini ritüellerin devreye girdiği eylemde ölen işçiler için dualar edilip mumlar da yakıldı. Eylemde Attac “Uluslararası ve yerel eylemlerle soyal haklar için dayanışmaya” yazan bir pankartla katıldı.

Ünlü markalara üretim ve katliam
Kamboçya’ya yaklaşık 650 bin kişi tekstil sanayinde çalışıyor. İşçilerin, yaklaşık 400 bini Nike, H&M ve GAP gibi uluslararası markalar için üretim yapıyor.

Kamboçya ve Bangladeş‘te on kişiden dördü tekstil işinde çalışıyor. Çalışanların yüzde 90’ı kadın. Geri kalanlarının içinde yasak olmasına rağmen çocuk işçiler de bulunuyor. Ortalama bir yetişkinin aylık ücret yaklaşık 50 Euro’ya eşdeğer. Aynı tekstil işçileri Çin’de ise ortalama 111 Euro’ya kazanıyorlar.

Dünya tekstil işçileri ilk olarak geçen nisan ayında Bangladeş‘in başkenti Dakka’da çökerek bin 133 kişiye mezar olan binayla duyurdu. Halen daha Bangldeş ve Kamboçya’da “her an çökebilir“ denilen onlarca binada yüzlerce tekstil işçisi çalışıyor.

Kölelik koşullarında çalışma
Daha önceleri Çin’de iş yapan tekstil firmaları şimdilerde iş gücü maliyetini daha ucuza getirmek amacıyla Çin’in dışına çıkması ile bölgede sömürü daha da arttı. Bazı yerlerde işçiler günde 15 saat çalıştırılıyor.

Fakat çalışma saatleri ve günleri artarken işçilerin ise cebine giren para değişmiyor. Mesela 29 Euro’ya aldığınız bir giysinin karşılığında Kamboçya ve Bangladeş‘te çalışan işçilerin cebine sadece 18 Cent koyuyorsunuz.

Dakka’da nisan ayında meydana gelen felakatin ardından 29 ünlü marka, bu ülkelerde bulunan firmalarındaki çalışma koşullarını yeniden gözden geçirmeye mecbur kaldı. Hatta dev üreticiler yaptıkları protokolle, güvenlik önlemleri alma sözü verdi.

İşçiler düşük ücretle çalıştırılmaya karşı grev yapıp sokağa çıktığında ise devletin saldırısı ile karşılaştı.

Kentin güneyinde bazı yolları trafiğe kapatan yüzlerce işçi, lastik yakmaya başlayınca polisin saldırısı azgınlaştı.

Olayın ardından Kamboçya İnsan Haklarının Teşviki ve Müdafaası Birliği (LICADHO) yazılı bir açıklama yaptı. Kamboçya’daki 500 bin tekstil işçisi, asgari ücretin iki katına çıkarılarak 160 dolara yükseltilmesini isterken hükümet 100 dolardan fazlasını kabul etmiyor.