Federal Kürdistan’da 2013’te 129 işçi hayatını kaybetti

Federal Kürdistan Bölgesi’nde 2013 yılında iş sırasında hayatını kaybeden işçilerin bilançosu açıklandı. Buna göre başta Süleymaniye olmak üzere Kürdistan Bölgesi’nde 129 işçi hayatını kaybetti.

Süleymaniye pazaryerinde bir basın açıklaması yapan Kürdistan Altyapı Örgütü sözcüsü Mustafa Ahmed, 2013 yılını “işçi cinayeti yılı” olarak tanımladı.

2013 yılının işsizlik, haklardan yoksunluk ve yoksulluk olarak geçtiğini belirten Ahmed, “Sermayedarlar, bizlerin emekleri ve kanı üzerine sermayelerini büyüttü. Ortaya çıkarılan her petrol kuyusu Kürdistan’ı Emirlik veya Dubai yapabilir ama Kürdistan işçileri ve toplumlarının dünya kadar sorunları var” diye belirtti.

İşçi ölümlerine yol açan durumun bilinçli bir politika olduğu tepkisinde bulunan Ahmed, buna sessiz kalmayacaklarını söyledi.  Ahmed, hükümeti işçilerin taleplerine kulak vermeye çağırarak bunları şöyle sıraladı:

1-Her merkez ve projede işçilerden bir gözlemci olmalı

2-Çalışma koşulları iyileştirilmeli

3-İş kazalarında hayatını kaybedenlerin yakınlarına tazminat verilmeli

4-Çalışan ve işsiz olanlara sağlık güvencesi verilmeli

5-Emekli olanlara, herhangi bir ayrım yapmadan sigorta yapılmalı

İş kazalarında hayatını kaybedenlerin bilançosunu ise Rehman Resul okudu. Resul, 2013 yılında toplam 129 işçinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Buna göre, Süleymaniye’de 55,  Hewler’de 28, Duhok’ta 19, Germiyan’da 4 ve Kürdistan bölgesi dışındaki Kürt yerleşim yerlerinde 23 işçi hayatını kaybetti. Resul, bunların yüzde 70’inin genç olduğunu ve aralarında öğrenciler ile kadınlar da olduğunu kaydetti.