İtalya'da tekstil fabrikasında yangın: 5 göçmen işçi öldü

İtalya’nın Floransa yakınındaki Prato kentinde, çalışanların tamamını Çinli göçmenlerin oluşturduğu bir tekstil fabrikasında çıkan yangın sonucu 5 kişi hayatını kaybetti.

İş cinayeti, binlerce Çinli göçmenin yaşadığı, kentin hemen dışında bulunan Macrolotto Mahallesi’nde meydana geldi. Terasa Moda adı altında faaliyet gösteren tekstil fabrikasında yerel saatle 07.00 (TSİ 08.00) sularında yangın çıktı. 

Çalışanların, fabrikayı aynı zamanda yaşam alanı olarak da kullanması nedeniyle bilanço ağır oldu. Yangının etkisiyle, bina içinde çöküntünün de olduğunu ifade eden yetkililer, şu ana kadar 5 kişinin cansız bedenine ulaşıldığını açıkladı. İkisinin durumu ağır olmak üzere üç yaralının hastanede tedavi altına alındığı, fabrikada kalan 11 kişiden üçünün ise hala kayıp olduğu belirtildi.

İtfaiye ekiplerince sürdürülen soğutma çalışmalarının tamamlanmasının ardından kayıpların bulunması ve yangın nedeninin anlaşılması için harabeye dönen binada detaylı inceleme yapılacağı artabileceği ifade edilirken, olay hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi. 

Prato kenti, onlarca yasadışı tekstil atelyesi ve firmada çalışan binlerce Çinli göçmene ev sahipliği yapması nedeniyle “İtalya’nın Çin’i” olarak tanımlanıyor. Çin mafyasının da en etkili olduğu bölgelerden biri olan kentte, Çinli göçmenlerin yaşam standartlarının düşüklüğü daha önce de defalarca gündeme gelmiş olmasına karşın facianın önüne geçilemedi. (Milano/DHA)