Kadın mühendise saldırı protesto edildi

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası, İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nde çalışan Emel Çiftçi'nin görevi başında bir saldırıya maruz kalmasını protesto etti.
 
Yapılan açıklamada olay şöyle anlatıldı:
 
"Meslektaşımız, bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü`nün yazılı talimatı doğrultusunda, bir ürününün ithalatıyla ilgili dosyadaki evrak eksikliğini belirtmesi üzerine, firma sahibi tarafından darp edildi.
 
"Şiddete maruz kalan meslektaşımızın son olarak boğazı sıkılmış, havasızlıktan bilinci kapanmış ve kendinden geçmiştir. Odadaki üç kadın saldırganı durduramamış, olay yerine intikal eden özel güvenlik olaya müdahale etmiş ve Çiftçi derhal ambulansla hastaneye kaldırılmıştır."
 
Açıklamada,  Çiftçi'nin sadece görevini doğru bir şekilde yerine getirmeye çalıştığı belirtilerek kamuya hizmet veren çalışanların mevzuatlarla çerçevesi belirlenmiş görevlerini layıkıyla yerine getirebilmeleri için daha güvenli çalışma ortamı yaratılması gerektiği belirtildi.
 
"Bakanlık, çalışanları ile bir daha muhatap etmeyecek şekilde bu saldırgana karşı özel tedbirler almalıdır. Şiddete yönelik saldırının suç tanımlaması yeniden yapılmalı ve cezalar caydırıcı olabilecek düzeyde ağırlaştırılmalıdır."