Çin Foxconn'da intiharlar yine başladı

Bir süredir sessiz olan Foxconn fabrikalarından ne yazık ki yine bir intihar haberi geldi. 500 bin işçinin çalıştığı Shenzen tesislerinde yaşanan olayın sebebi ne?

Foxconn fabrikalarında geçtiğimiz sene yaşanan intihar olaylarını hatırlıyorsunuzdur. Üst üste yaşanan bu olaylar, Çin'deki çalışma şartlarını gündeme getirmiş ve Foxconn ile çalışan markaları da rahatsız etmişti.
 
Foxconn fabrikalarından ne yazık ki bir intihar haberi daha geldi. AFP'nin haberine göre 21 yaşındaki bir Foxconn çalışanı Shenzen üretim tesislerinde bulunan evinin penceresinden atlayarak intihar etti.

1 Milyon İşçi
 
Tayvan'da yayın yapan Commercial Times gazetesine bir açıklama yapan Foxconn sözcüsü, intiharın çalışma şartlarıyla ya da baskıyla alakalı olmadığını, ölen gencin çalışmaya başladığından beri sadece 2 saat fazla mesai yaptığını belirtti.
 
Teknoloji sitesi ShiftDelete.Net'in haberine göre, dünyanın en büyük bilgisayar bileşeni üreticisi olan Foxconn'un Çin'de yaklaşık 1 milyon işçisi var. Apple, Sony ve Nokia gibi markalara üretim yapan Foxconn'un işçi ordusunun yarısı devasa Shenzen üretim tesislerinde çalışıyor.
 
Geçtiğimiz sene 13 kişinin intihar ettiği Foxconn'da Mayıs ayında Chengdu fabrikasındaki patlamada da 3 işçi hayatını kaybetmişti.
 
Firma, yaşanan bu olaylar üzerine çeşitli önlemler almış, hatta bir fabrika gezisi düzenlemişti. Elbette, yaşanan bu son olay için Foxconn'u doğrudan suçlamak da doğru olmayabilir fakat geçmişte yaşanan olaylar akıllara hemen çalışma şartlarını getiriyor.

Haber 7