'Bhopal felaketi'nden sonra en büyük endüstriyel facia

Bangladeş'in başkenti Dakka'da çöken Rana Plaza adlı tekstil üretimi binasında şimdiye kadar 1127 kişinin cesedine ulaşıldı 

Bangladeş'te 24 Nisan'da çöken Rana Plaza adlı tekstil merkezinde kurtarma çalışmaları sona ermek üzereyken, ölü sayısı da 1127'ye ulaştı. Kurtarma çalışmalarında zemin kata kadar ulaşıldığı ve enkazda artık yeni ceset bulma ihtimalinin çok azaldığı belirtiliyor. Çöken binada daha sonra 112 kişinin ölümüne sebep olan bir yangın da çıkmıştı.
Çöken binada bugüne kadar 2 bin 400 kişi de kurtarıldı. Fakat kurtarılanların önemli kısmı ağır yaralı...
 
Rana Plaza'nın çökmesiyle ilgili bina ve işyeri sahipleri dahil 9 kişi de tutuklandı.
 
BANGLADEŞ YÖNETİMİNDEN ÇALIŞMA ŞARTLARINDA REFORM TASARISI
 
Bangladeş yönetimi ise bugün çalışma yasasında reform yapılmasını onayladı. Yasaya göre tekstil işçileri bundan böyle işyeri sahiplerinin izni olmadan sendika kurabilecekler.
 
Yönetim ayrıca hazır giyim işçilerinin maaşlarının artırılması amacıyla ''ücret tablosu'' yayınlama kararı da aldı. 
 
Bangladeş'te tekstil işçilerinin ücretleri ortalama 38 dolar...
 
1984'TEKİ ''BHOPAL FELAKETİ''NDEN BERİ EN BÜYÜK ENDÜSTRİYEL FACİA
 
Bangladeş'in başkenti Dakka'da meydana gelen olay, Hindistan'ın Bhopal bölgesinde 1984 yılında meydana gelen olaydan beri en büyük endüstriyel facia olarak değerlendiriliyor.
 
3 Aralık 1984 günü meydana gelen ''Bhopal felaketi''nde ABD kökenli Union Carbide firmasının Hindistan'da Bhopal'de kurduğu böcek ilacı üreten fabrikadan yanlışlıkla 40 ton metil isosiyanat gazını dışarı atması sonucu 18 bin kişi ölmüş, 150 binden fazla insan da zehirlenmişti.
 
300 KADAR TEKSTİL ATÖLYESİ KAPATILDI
 
Öte yandan, Dakka'nın varoşundaki Ashulia endüstri bölgesinde ise 300 kadar işyeri süresi belirsiz olarak kapatıldı. Kapatılan işyerlerinin bulunduğu bölgenin tüm tekstil ihracatının yüzde 20'sini sağladığı belirtiliyor. Kapatma kararının neredeyse her gün yapılan işçi protestoları sebebiyle işyeri sahipleri tarafından alındığı kaydediliyor.
 
Bangladeş'te Rana Plaza'nın çökmesinin ardından geçen hafta meydana gelen son endüstri faciasında ise çıkan yangında sekiz işçi ölmüştü.
 
Bangladeş'in ihracatının yüzde 80'ini tekstil oluşturuyor.