17 gün sonra gelen mucize

Bangladeş ordusu, Dakka’da 17 gün önce çöken 8 katlı Rana Plaza’nın enkazından bir kadının canlı kurtarıldığını açıkladı.

Bangladeş’te yayın yapan Daily Star gazetesi, 8 katlı binanın bodrum katında ulaşılan kadının adının Reşma olduğunu duyurdu. Binanın bodrum katında canlı bulanan kadının yerel saatle 16.25′te enkazdan çıkarıldığı belirtildi.

REŞMA’YI İNİLTİSİ KURTARDI

Enkaz kaldırma çalışmalarını yürüten kurtarma ekipleri, Reşma’nın iniltisini yerel saatle 15.15′de duydu.

Reşma isimli kadına zarar vermemek için kurtarma çalışmaları sırasında iş makineleri kullanılmadı. Kurtarma çalışmaları sürerken bir ambulans hazır bekletildi.

Enkazdan 17 gün sonra çıkarılan kadının bitkin olduğu, kurtarma ekiplerine sadece isminin “Reşma” olduğunu söyleyebildiği ifade edildi.

ÖLÜ SAYISI 1038′E ULAŞTI

Bangladeş polisi, 24 Nisan’da çöken 8 katlı iş merkezinde enkaz kaldırma çalışmalarının sürdüğünü, yeni çıkarılan cesetlerle ölü sayısının 1038′e ulaştığını açıkladı.

Tanınmaz durumdaki cesetlerin kimlik tespiti için DNA testi yapılacak. Olay, dünyadaki en büyük kazalardan biri olarak tarihe geçmiş durumda.

8 katlı Rana Plaza’daki 5 konfeksiyon atölyesinde 3 binden fazla işçi çalışıyordu. Kolonları ve duvarları çatlayan binanın boşaltılması için polisin birgün önce uyarıda bulunduğu ancak atölye sahiplerinin buna kulak asmadığı ortaya çıkmıştı.