Dakka'da ölü sayısı 350 oldu

Bangladeş'in başkenti Dakka'da 24 Nisan Çarşamba günü çöken 8 katlı iş merkezinde hayatını kaybedenlerin sayısı 350'ye çıktı. İş cinayetiyle ilgili fabrika sahiplerinden ikisinin gözaltına alındığı bildirildi.

Bangladeş'in başkenti Dakka'da çöken binada ölenlerin sayısı 350'ye ulaşırken, yüzlerce kişi hala enkaz altında.

Çöken binadaki tekstil fabrikalarının iki sahibi polise teslim oldu. Mahbubur Rahman Tapas ve Balzul Samad Adnan'ın, 8 katlı yapıdaki çatlaklara rağmen işçileri bu binada çalışmaya zorladıkları belirtiliyor.

Fabrika sahipleri "ihmal sonucu ölüme yol açmak"la suçlanıyor. Tapas ve Adnan'ın, Salı günü binadaki çatlakların bariz şekilde görülmesine rağmen, işçileri zorla işbaşı yaptırdığı ifade ediliyor.

Rana Plaza'nın sahibi Muhammed Sohel Rana'nın ise saklandığı söyleniyor.

Bina sahibinin de cezalandırılmasını isteyen öfkeli kalabalığın eylemleri sürüyor. Eylemler başkent Dakka'nın yanı sıra diğer sanayi kentlerine de yayıldı.

Dakka'da yapılan eylemlerde polis ve işçiler arasında çatışma çıktı. Eyleme gaz bombasıyla saldıran polise, işçiler taş ve sopalarla karşılık verdi.

Savar mahallesindeki Rana Plaza'nın çökmesi sonucu en az 600 işçinin hala kayıp olduğu bildirilirken, bugün enkaz altından en az 24 kişi daha sağ olarak çıkarıldı.

Daha önceki saatlerde kurtarma ekipleri binanın çöken üçüncü ve beşinci katlarında sağ kalmış 40 dolayında işçi saptandığını bildirmişti.

Yetkililer, enkaz altında kalan diğer kişilere erişmeye çalıştıklarını ve mahsur kalanlara oksijen tüpleri ve su ulaştırdıklarını belirtiyor.