(3) Maden işçilerinden iş bırakma eylemi

Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü'ne ait maden ocağında galeri açma ve hazırlık işlerini yürüten taşeron firmada çalışan maden işçileri, ücretlerini düzenli alamadıkları ve çalışma koşullarının kötü olduğu gerekçesiyle iş bırakma eylemi başlattı. İş güvenliği önlemlerinin yetersiz olduğunu, gaz maskelerinin bile olmadığını söyleyen işçiler, "Sonumuz Karadon'da ölen 30 işçi gibi olsun istemiyoruz" dedi.

2004'ten bu yana Kozlu Maden Ocağı'nın galeri açma ve hazırlık işlerini yürüten Star İnşaat ve Ticaret A. Ş.'de çalışan yaklaşık 200 maden işçisi, 3 gün önce başlattıkları iş bırakma eylemini bugün de sürdürdü. Sabahın erken saatlerinde Kozlu Müessese Müdürlüğü'nün yanındaki şirket şantiyesinde toplanan işçilerden 100'ü, ücretlerinin düzenli ödenmesini, çalışma koşullarının da iyileştirilmesini istedi. 700 ile bin 200 lira arasında değişen miktarlarda ücret aldıklarını belirten işçiler, 7 yıldır ücretlerinin ya gecikmeli ya da eksik ödendiğini iddia etti. İşçiler, çalışma koşullarının da kötü olduğunu, gaz maskelerinin bile bulunmadığını öne sürdü.

Maden işçilerinden 35 yaşındaki Ayhan Gökgöz, haklarının korunması noktasında TTK'nın duruma müdahale etmesini istedi. Gökgöz, "TTK, taşeron firmanın parasını verirken işçinin parasını ayırsın ve direkt bize versin. Biz bunu talep ediyoruz. Ancak 3. 5 yıldır bu duruma çözüm bulamadık. Biz hep sokaklardayız" diye konuştu. Ayhan Gökgöz, geçen yıl 17 Mayıs'ta Karadon Müessese Müdürlüğü'nde meydana gelen grizu patlamasında taşeron Yapı-Tek'te çalışan 30 işçinin öldüğünü hatırlattı. Gökgöz, "Bu arkadaşlarımız göz göre göre öldü. Önlemler alınsaydı hiçbir şey olmayacaktı. Biz çalışma koşullarımız iyileşsin istiyoruz. Biz işçi olmak istiyoruz, kölelikten kurtulmak istiyoruz. Yalvarıyoruz yetkililere, Allah için gelsinler görsünler halimizi" dedi. 27 yaşındaki Hüseyin Çelik Haberleri'>Hüseyin Çelik de "Yetkililer sesimizi duysun. Sonumuz şehit olan madenci kardeşlerimiz gibi olmasın" diye konuştu.

Genel Maden İşçileri Sendikası Kozlu Şubesi Mali Sekreteri Tamer Güven de iş bırakan işçilere destek verdi. Tamer Güven, taşeron firmalarda çalışan madencileri sendikalı yapmaya çalıştıklarını, ancak firmaların, "Biz inşaat firmasıyız" diyerek buna karşı çıktıklarını söyledi. Güven, "Bu konuda firmalarla mahkemeliğiz. Firma, 'Biz inşaat firmasıyız, sendikalı yapamayız' diyor. İnşaat firmasıysanız maden ocağında ne işiniz var? Gidin inşaat yapın, bina yapın. Biz bu arkadaşlarımızın haklarını sonuna kadar aramaya devam edeceğiz. İlk önceliğimiz iş güvenliğidir. Karadon'da yaşanan faciayı biliyoruz. Şimdi aynı şeyin burada olmasını istemiyoruz. Biz TTK'da taşeron uygulamasına karşıyız" dedi.

Taşeron firma yetkilisi Hamit Koç ise açıklama yapmak için yetkisinin bulunmadığını söyleyerek konuşmak istemedi. İşçiler, mağduriyetleri giderilinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini söyledi.

Sol