Amerikan çiftlikleri gençleri öldürüyor

ABD'de her yıl çok sayıda genç büyük çiftliklerdeki silolarda yaşanan kazalarda hayatını kaybediyor 

Amerika Birleşik Devletleri etanol, gıda, yem ve ticaret için her zamankinden daha fazla tahıl üretiyor. Ama çiftliklerdeki tahıl ambarlarında kazalar can almaya devam ediyor.

Son olarak 18 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi Tommy Osier üniversite parası için çalıştığı tahıl ambarında mısır yığınlarını düzenlemeye çalışırken beton zemine düşerek hayatını kaybetti.

Amerikan çiftliklerinde ciddi yaralanma ve ölümlerin oranı düşmüş olmasına rağmen, tahıl depoları ve silolarda ölen işçilerin sayısı sabit kaldı. Bu tür kazalarda ölenlerin sayısı 2010 yılında 26 kişi ile zirveye ulaştı.

Silolardaki ölümlerin çoğu tahıl yığınları altında kalan gençlerin boğulması veya ezilmesi ile gerçekleşiyor. Siloları ölüm tuzaklarına benzeten uzmanlar, 2007 yılından bu yana, 80 çiftlik çalışanının bu tür kazalarda öldüğünü belirtiyor. Bunlardan 14'ü 18 yaşın altındaki çocuklar..

Uzmanlar silo ölümlerindeki artışın nedenlerinden birinin gıda, yem ve artan etanol bazlı yakıt için küresel talebi karşılamak adına üretilen ve ABD'de depolanan büyük miktarda mısır olduğunu söylüyorlar.

Kazaların önüne geçilebilmesi için ABD Çalışma Bakanlığı büyük ticari tahıl depoları, silo veya diğer kapalı alanlarda 18 yaşın altındaki çocukların çalışmasını yasaklamaya hazırlanıyor.