Kıbrıs'ta üzerine inşaat demiri düşen işçi hayatını kaybetti

Çalıştığı sırada üzerine 2 ton ağırlığında inşaat demiri düşen 3 çocuk babası 47 yaşındaki Ali Uslu hayatını kaybetti

Gazimağusa’da dün öğle saatlerinde Tantura kavşağı yakınlarında bulunan İlkay M. Genç işletmelerinde meydana gelen ve ölümle sonuçlanan bir kaza büyük üzüntü yarattı. TIR üzerinde bulunan 2 ton ağırlığındaki demirlerin sabit vinçle indirilmesi sırasında, vincin bağlı bulunduğu çengelin kopması üzerine demirlerin altında kalan 47 yaşındaki Ali Uslu olay yerinde yaşamını yitirdi.

En büyüğü üniversite öğrencisi olan, ikisi kız biri oğlan 3 çocuk babası olan Ali Uslu’nun Mersin’nin Erdemli ilçesi doğumlu olduğu ancak uzun yıllardır ülkemizde yaşadığı ve KKTC vatandaşı olduğu öğrenilirken, İlkay M. Genç Ltd’te 6 yıldır çalıştığı bildirildi.

Olayla ilgili olarak vincin komutasını yapan 43 yaşındaki Sadık Çelikel, “Tedbirsizlik ve ihmalkârlık sonucu ölüme sebebiyet verme” şüphesi ile gözaltına alınırken, bugün tutukluluk talebiyle Gazimağusa Mahkemesi’ne çıkarılması bekleniyor.

Uzun yıllardır Gazimağusa’daki Maraş’ın Zafer Mahallesi’nde ikamet ettiği öğrenilen talihsiz işçiye bugün Adli Tıp Uzmanı İdris Deniz tarafından Gazimağusa Devlet Hastanesi Otopsi Salonu’nda otopsi yapılacağı bildirildi.

Ailesi ve arkadaşları perişan oldu

Ali Uslu’nun ailesini ve iş arkadaşlarını perişan eden iş kazası, dün saat 14:45’te meydana geldi. Kazadan hemen önce Ali Uslu’nun, demirlerin TIR’dan inişini kontrol ettiği belirtildi. Gözaltına alınan Ali Uslu’nun iş arkadaşı Sadık Çelikel’in ise sabit vincin kumandasını kontrol ettiği ve demirlerin TIR’dan zemine inişinin komutasını yaptığı kaydedildi.

Vinçle aşağıya indirilmek için TGE 123 plakalı Scania marka TIR’ın dorsesinden aşağıya indirilmeye çalışılan demirlerin önce bir miktar Çelikel tarafından yukarıya kaldırıldığı bildirildi. Yukarıya kaldırılma işlemi sırasında ise vincin bulunduğu çengelin kopması sonucu demirlerin önce kamyonun yan kısmına çarptığı daha sonra da Uslu’nun göğüs ve karın hizasına düştüğü öğrenildi.

Verilen bilgiye göre, iş arkadaşları, vinci de kullanarak demirleri Ali Uslu’nun üzerinden kaldırdı. Ali Uslu’nun bir süre nefes aldığı ancak ilk yardım ekiplerinin olay yerine ulaşmasına saniyeler kala yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Yapılan ilk incelemelere göre talihsiz işçinin göğsüne ve karnına ciddi yaralar aldığı bildirilirken, yere düşmesi sonucu da başının arka kısmına ciddi şekilde darbe aldığı kaydedildi.

Öte yandan, Gazimağusa polisinin geniş çaplı soruşturma başlattığı olayda, Adli Şube Amiri Başmüfettiş Ahmet Beşerler, Müfettiş Süleyman Akmercan, Müfettiş Ümit Şahmaran ve meselenin tahkikat subayı Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran olay yerine gelerek incelemelerde bulundular.