Foxconn'da stajer köle işçiliği

Dünyanın büyük elektronik şirketlerine tedarikçi olarak üretim yapan Foxconn'un sömürü skandalları bitmiyor. Çinli bir gazetecinin açığa çıkardığı bilgilere göre, Foxconn'un 14 yaşındaki lise öğrencilerini stajer kimliğiyle normal işçi olarak çalıştırdığı açığa çıktı.

Apple için Çin'de iPad ve iPhone üreten Foxconn, 16 yaşını doldurmamış öğrencileri düzenli işçi olarak çalıştırarak sömürü cehennemini büyütüyor.

Çocuk işçi çalıştırdığı açığa öçıkması üzerine öğrencilerin okullarına geri gönderdikleri bildirilerek durum kapatılmaya çalışılıyor. Apple konu için yaptığı açıklamada “özür dilediğini” ifade ederek sorumluluğunu üstlendi. Daha çok kar için göz yumulan ağır çalışma koşulları ve kuralsızlık açığa çıktığında yapılan bir kuru özür açıklamasıyla patronlar kendilerini aklıyorlar.

Olayı açığa çıkaran Çinli gazetecinin fabrikada çalışan bir stajer öğrenciyle yaptığı röportajda, öğrencilerin okulda öğretmenleri tarafından çalışmaya zorlandığı aktarıldı. Gece mesailerinde lojistik işlerinde çalıştırıldıklarını anlatan 14 yaşındaki bir öğrenci, atölyede uzman çalışanlara malzeme taşıdığını, sabahlara kadar çalıştıklarını anlattı. Meslek lisesi öğrencilerinin, Türkiye'de de birçok örneği görüldüğü gibi, stajı bırakması durumunda öğretmenleri tarafından dersi geçememe, mezuniyet belgesi alamama gibi tehditlere maruz kaldıkları belirtiliyor.

Tayvan merkezli Honghai Precision Industry şirketine bağlı Foxconn'un 1,2 milyon işçisi bulunuyor. Fabrikadaki çalışma koşulları ve ağır baskı karşısında 2010 yılından bu yana 18 kişi intihar girişiminde bulunmuş, bunlardan 14'ü hayatını kaybetmişti.

Kızıl Bayrak