'EĞİTİMCİLER HEDEF HALİNE GETİRİLDİ'

Yürüyüş boyunca eğitim emekçilerinin hükümet tarafından itibarsızlaştırılmasına, değersizleştirilmesine tepki gösteren eğitim emekçileri, üzgün ve öfkeli olduklarını dile getirdiler. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in ve Başbakan'ın öğretmenler için ‘Üç ay tatil yapıyorlar, günde beş saat çalışıyorlar, diğer memurlara haksızlık olmuyor mu?’ şeklindeki açıklamalarından sonra öğretmenlerin öldürülmeye, şiddet görmeye başladığını söyleyen eğitim emekçileri, sağlık çalışanları gibi eğitim emekçilerini de hedef haline getiren bakanların ve başbakanın istifasını istediler.

ÖĞRETMENLER HEDEF HALİNE GETİRİLDİ

Yürüyüşün ardından İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelen kitle adına konuşan Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı Abdullah Tunalı, bu saldırıların kendini bilmez üç beş öğrencinin, velinin işi olmadığını, arkasında eğitimdeki sorunların sebebi olarak eğitimcileri gösteren bir bakanın ve başbakanın bulunduğunu belirtti. Milli Eğitim Bakanı’nın "Öğrencileri üzeni bende üzerim" gibi sözlerinin bu ortama neden olduğunu söyleyen Tunalı, Bakan'ın bu tür bir yaklaşımdan vazgeçmesini istedi.

KISA SÜRELİ ARBEDE ÇIKTI

Konuşmaların ardından ‘Kınıyoruz’ yazılı siyah çelengi İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne bırakmak isteyen eğitimciler ile emniyet yetkilileri arasında kısa süreli bir arbede çıktı. Tüm engellemelere rağmen, çelenk müdürlük önüne bırakıldı.
 
Gülsen Candemir / Birgün 
" /> (10) 'Öğretmene şiddetin sebebi Dinçer ile Erdoğan' - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

(10) 'Öğretmene şiddetin sebebi Dinçer ile Erdoğan'

İzmir’deki eğitim emekçileri, sınıfta öğrencisi tarafından uğradığı bıçaklı saldırı sonucu yaşamını yitiren öğretmen Sevilay Rabia Durukan için sokağa çıktı. ‘Şiddete sessiz kalmayacağız’ pankartı altında bir araya gelen binlerce eğitim emekçisi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne yürüdü. Eğitim emekçileri kendilerini hedef haline getiren hükümeti ve Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'i istifaya çağırdı. KESK Şubeleri, İzmir Tabip Odası ile siyasi partilerin de destek verdiği eylemde, Sevilay öğretmenin okuldaki çalışma arkadaşları ve öğrencileri de yer aldı.