(12) Kocaeli Dilovası'nda çocukları kimyasal kuyusuna soktular!

Fabrikaların kimyasal atıkları nedeniyle çevre kirliliğiyle dikkat çeken ve defalarca bu konuda eylem yapılan Dilovası'nda, tiner, solvent, asit karışımlı kimyasal maddelerin bulunduğu gider kuyusuna indirilen 2 çocuk işçi ile onları kurtarmak isteyen 2 genç işçi zehirlendi

Kocaeli'nin Dilovası İlçesi'nde, tıkanan giderleri açmak için solvent, tiner, asit karışımlı kimyasal maddelerin atıklarıyla dolu kuyuya indirilen 2 çocuk işçi ile onları kurtarmak isteyen 2 genç işçi kuyudaki maddelerin etrafa yaydığı gazdan zehirlendi. Yarım saat süren uğraşlar sonucu baygın şekilde kuyudan çıkarılarak hastaneye kaldırılan 4 emekçinin zehirli maddeler nedeniyle vücutlarında yanıklar olduğu belirtildi.

Önceki gün saat 18.00 sıralarında Dilovası'nın Mimar Sinan Mahallesi'nde Mustafa Aksu'ya ait bir hurda deposunda, tıkanan kuyu giderlerini temizlemeleri için kuyuya indirilen 15 yaşındaki İsmet Erkut ile aynı yaştaki Ömer Aslan bir süre sonra kuyu içindeki, solvent ve tiner gibi asit özelliği taşıyan kimyasal maddelerin etrafa yaydığı gazdan etkilenerek baygınlık geçirdi. Çocuklardan cevap alamayan 19 yaşındaki Mustafa Erkut ile ismi öğrenilemeyen bir kişi de onları kurtarmak için kuyuya indi. Bu kişiler de gazdan etkilenince, büyük bir panik yaşandı. Olay yerinde bulunanlar sonra inen 2 işçiyi çıkrmayı başarırken, olay yerine itfaiye ve sağlık ekipleri çağrıldı.

PATRON GÖZALATINDA ALINDI

İtfaiye ekipleri kuyuda baygın halde olan 2 çocuğu kurtarmak için çalışırken, 112 ekipleri de kuyudan çıkarılan 2 işçiye müdahalede bulundu. Kuyuda mahsur kalan çocukların yakınları kurtarma çalışmalarını gözyaşları ve tedirginllik içinde izlerken, bazıları sinir krizi geçirdi. Bazı yurttaşlar ise yeterince hızlı olmadıklarını öne sürerek itfaiye ve sağlık ekiplerine tepki gösterdi.

İtfaiyenin yarım saat süren kurtarma çalışmasının ardından kuyudan çıkarılan 2 çocuk, diğer 2 işçiyle birlikte olay yerinde hazır bekleyen ambulanslarla Gebze'deki Fatih Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Tedavi altına alınan 4 işçinin hastane çalışanlarından aldığımız bilgiye göre solvent, tiner, asit karışımlı kimyasal maddelerden etkilendiği ve derilerinde yanıklar oluştuğu belirlendi. Ancak işçilerin çevresine kimse yaklaştırılmadığından sağlık durumları konusunda net bilgi edinilemedi. İşçiler bu hastanedeki tedavilerin ardından da tam teşekküllü İstanbul'daki Göztepe Medikal Hastanesi ile Darıca'daki Farabi Hastanesi'ne nakledildi. Darıca Farabi Hastanesi'nde tedavi edilen 2 işçinin kimyasal maddelerden kaynaklı yanık tedavisi görmelerinin ardından dün taburcu edildikleri öğrenildi.

Diğer yandan İl Çevre Müdürlüğü ile Dilovası Belediyesi'ne bağlı çevre ekipleri depodaki kuyuda incelemelerde bulundu. Olay sonrası çocuk işçilerin kuyuya düştüğünü iddia eden işyeri sahibinin ise gözaltına alındığı öğrenildi.

Gebze BirGün