(17) SES: Can güvencesi istiyoruz

Dikili Devlet Hastanesi'nde görev yapan genel cerrahi Uzmanı Dr. Uğur Neşet Demir, bir hastanın düzenlediği bıçaklı saldırıda yaralandı.

Olay bugün saat 09.30 sırasında yaşandı. Demir, çağrı üzerine acil servise giderken, hastane koridorunda saldırıya uğrayarak sağ bacağında bıçakla yaralandı.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Dikili Temsilciliği, hastane bahçesinde açıklama yaparak, saldırıyı protesto etti. Açıklamaya Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven de katıldı.

SES adına açıklamayı okuyan yönetim kurulu üyesi Rukiye Çakır, olay için, "Türkiye'de tüm hekimlerin ve sağlık çalışanlarının ne şartlarda çalıştığının göstergesidir" dedi. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin durmadığına dikkat çeken Çakır, "Sağlık Bakanlığı oturup samimiyetle durumu değerlendirmelidir. Sorunun genel geçer ifadelerle ya da genelge yayınlayarak çözülemeyeceği apaçık ortadadır. Uyarılarımıza rağmen ne yazık ki etkili önlemler alınmamakta, sağlık çalışanlarını hedef gösteren dil ve tarz devam etmektedir" diye konuştu.

Halka, "Hekimler ve sağlık çalışanları sizin en zor zamanlarınızda yardımınıza koşan can dostlarınızdır" hatırlatmasını yapan Çakır, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Bu şiddet ortamı devam eder ise, ne yazık ki, sizleri tedavi edecek sağlık çalışanı, ameliyat edecek genel cerrahi uzmanı bulamayacaksınız. Hastanın müşteri, hekimin tüccara dönüştüğü bu karanlık sağlık sistemine daha fazla kurban vermemek için; hastasıyla, hekimiyle, hemşiresiyle, laborantıyla, sekreteriyle, firma çalışanıyla ve bil cümle tüm sağlık personeliyle, nitelikli sağlık hizmeti sunmak için iş güvencesi, can güvencesi, gelir güvencesi ve gelecek güvencesi istiyoruz."

ETHA