Pakistan’da yangında ölen 300’ü aşkın tekstil işçisinin anısına - Deri-İş

T. Deri İş Sendikası olarak 11 Eylül’de Pakistan’da iki fabrikada 300’ü aşkın tekstil işçisinin çıkan yangın sonucu yaşamını yitirmesi nedeniyle facianın sorumluları olan patronları, kuralsızlıklara göz yuman Pakistan devlet yetkililerini ve aşırı kar hırsıyla Pakistan’da üretim yapan çok uluslu şirketleri protesto ediyoruz. Faciada yaşamını yitirinlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyoruz. Pakistan’dan ülkemize kadar iş sağlığı ve güvenliği ilkelerine uyulmaması ve işçi haklarına ve insan yaşamına hak ettiği saygının gösterilmemesi sebebiyle her yıl yaşamını yitiren yüzlerce işçiye yenilerinin katılmaması için bulunduğumuz her alanda örgütlenmeye çağırıyoruz  
 
Pakistan’da yangında ölen 300’ü aşkın tekstil işçisinin anısına 
 
T. Deri İş Sendikası olarak 11 Eylül’de Pakistan’da iki fabrikada 300’ü aşkın tekstil işçisinin çıkan yangın sonucu yaşamını yitirmesi nedeniyle facianın sorumluları olan patronları, kuralsızlıklara göz yuman Pakistan devlet yetkililerini ve aşırı kar hırsıyla Pakistan’da üretim yapan çok uluslu şirketleri protesto ediyoruz.     
 
11 Eylül’de Karachi’deki giysi fabrikasında 289 işçi, Lahor’daki ayakkabı fabrikasında ise 25 işçi ölmüştür. Bu facia hem Pakistan hem de uluslararası emek hareketi açısından en acı günler arasında yer almıştır.
 
Karachi’de sanayi bölgesinde bulunan ve ülkenin en büyük ihracatçıları arasında yer alan Ali İşletmesinde bini aşkın işçi çalıştığı halde fabrika kayıtdışı şekilde üretimini sürdürmektedir. Son iki yılda fabrikada 4 kez yangın çıkmasına karşın hiçbir önlem alınmamıştır. Fabrikanın ana çıkış kapısı kilitli, pencereler demir parmaklıklarla örülü, yollar ve merdivenler bitmiş ürünlerle doldurulmuştur. Acil çıkış kapısının olmadığı fabrikada yangın söndürmeye yarayan tek bir alet yoktur.
 
İşçilerin büyük çoğunluğu taşeron işçisidir, sigortasızdır. Bu nedenle ölenlerin kimliklerini tespit etmek dahi oldukça güçtür.
 
Bizler bu açık suç ortaklığına karşı Pakistan Ulusal Sendika Federasyonun taleplerini sahipleniyoruz. Patronların ve faciaya göz yuman yetkililerin tutuklanmasını, ölen işçilerin ailelerine ve yaralılara tazminat verilmesini, taşeron sisteminin kaldırılmasını ve ülkedeki tüm fabrikaların sendikaların katılımıyla denetlenip kayıt altına alınmasını talep ediyoruz. Ancak bu önlemler alınırsa Pakistan’da tüm işçilerin % 30’unun çalıştığı tekstil sektöründe işçilerin sermayenin kar hırsına kurban edilmeleri engellenebilir.
 
T. Deri-İş Sendikası olarak Pakistan işçilerinin acılarını paylaşıyoruz. Faciada yaşamını yitirinlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyoruz. Pakistan’dan ülkemize kadar iş sağlığı ve güvenliği ilkelerine uyulmaması ve işçi haklarına ve insan yaşamına hak ettiği saygının gösterilmemesi sebebiyle her yıl yaşamını yitiren yüzlerce işçiye yenilerinin katılmaması için bulunduğumuz her alanda örgütlenmeye çağırıyoruz.