(10) Hayat sömürünce güzel!

Türkiye’de çağrı merkezi sektörünün en büyük firmalarından biri olan Turkcell Global Bilgi’nin 10 yıl boyunca, tam zamanlı çalıştırdığı işçileri part time(yarı zamanlı) olarak göstererek, işçilerin primlerini SGK’ya eksik ödediği iddia edildi.

Toplamda 1.000’i aşkın çalışanın SGK primlerinin eksik ödendiğini ve ücretlerinin eksik yatırıldığını belirten Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği(ÇMÇ-DER) üyeleri, Turkcell Global Bilgi eski çalışanı yüzlerce işçiye ulaştıklarını ve bu haksızlığa karşı örgütlenmeye başladıklarını ifade etti. Aldığımız bilgiye göre firma eski çalışanların örgütlenmesi üzerine firma kendini SGK’ya denetlettirme kararı aldı. Ancak ÇMÇ-DER'e göre firma şimdi de eski çalışanlarının hakkını ödememek için ücret alacaklarındaki zaman aşımından istifade etmeye çalışıyor.

‘EMEKLİLİK, TAZMİNAT ve SAĞLIK HAKKI GASPI’
Turksell Global Bilgi çağrı merkezinde part time statüsünde çalışanların haftada 5-6 gün, günde 9 saat hattâ bazen 11 saate varan süreler boyunca stres altında çalıştığını söyleyen ÇMÇ-DER Yönetim Kurulu Üyesi Fatma Tulum, BirGün'e çarpıcı iddialarda bulundu.

Tulum, Global Bilgi'de 10 yıldır part time çalışıyor olarak gösterilmiş emekçilerin bu zaman diliminde SGK primlerinin eksik ödendiğini, tazmina hesaplarının yanlış yapıldığını söyledi.

Tulum ayrıca part time çalışıyor gösterildiği için işsizlik maaşı alamayan ve sağlık sigortasından yararlanamayan yüzlerce çalışan olduğunu bu çalışanların ücret farkları dışında mağduriyetler de yaşandığını belirtti. Tulum, hamile olan çalışanların part time statüsünde gösterilmesi nedeniyle doğum masraflarını kendi cebinden ödemek zorunda kaldığını öne sürdü.

GLOBAL BİLGİ ALO 170 HATTININ İHALESİNİ NASIL ALDI?

Tulum, çalışanların haklarını aramak için, neden SGK'ye başvuramadıklarını ise "Ancak Türkiye'de olur" dedirten bir gerçeği açıklayarak anlattı. Tulum, "SGK’yı arayıp prim günleri ile ilgili haksızlığı şikâyet etmek istediklerinde karşılarına yine Turkcell Global Bilgi çıkıyor. SGK’nin ALO 170 İhbar Hattı’na Turkcell Global Bilgi hizmet veriyor" diyerek bizi hayrete düşürdü.

Tulum sorunun çözümü konusunda çalışanların birliğiyle kısa sürede ilerleme kaydeden girişimi ise "Mağdur durumda olan eski çalışanlar öncelikle bir facebook grubu kurarak bir araya gelmişler. Bunu haber alan dernek yöneticileri eski çalışanlar ile iletişime geçti. Toplantılar yapıldı. Dava açmadan önce firmayla görüşme ve alacakları talep etme önerisinde bulunan bulunduk, bu öneriyi kabul eden 200 eski çalışanı temsilen firmaya bir yazı gönderdik. Görüşme gerçekleşmediği takdirde hukuki süreci başlatacağını bildirdik. Hukuki süreci başlatacağımız gün firmanın çalışanlara bir yazı yolladığını ve SGK’ya başvuru yapıp geriye dönük denetim talep ettiklerini öğrendik"şeklinde anlattı.

Konuyla ilgili uzman görüşünden yararlanmak istediğimiz derneğin avukatı İzzet Otru bu noktada bir uyarıda bulundu. Otru, Global Bilgi’nin çalışanlara gönderdiği yazıya ilişkin “SGK denetimi olması kaydıyla 5 yıla kadar olan ücretler ödenecek gibi bir ibare var. Açıkçası geçen her süre şirketin lehine işliyor. Ücret alacaklarının verilmesini bekleyen çalışanların ise aleyhine işleyen bir süreç var” dedi.

SGK DENETİMİ NE ZAMAN SONA ERECEK?

Otru ayrıca, şirketin SGK denetimi istemesine ilişkin şu hususu vurguladı: “Bu çapta bir denetim aylar sürebilir. Denetim bittiğinde firmanın eski çalışanlarına ücret alacaklarını ödeyip ödemeyeceği meçhul. Firma eğer ücret farklarını ödemezse ve çalışanlar mahkemeye başvurup ücret farkını talep ederse geriye dönük zaman aşımı işletilecek.”

SGK'yi arıyorlar karşılarına 170 çıkıyor
ÇMÇ-DER Yönetim Kurulu üyesi Utku D. , “SGK ödemelerinin takipçisi olup Alo 170’i arayan Turkcell Global Bilgi A.Ş. çalışanları gene karşılarında Turkcell Global Bilgi’yi buluyor ve kimi nereye şikâyet edeceğini bilemiyor.” diye konuştu.

"Dava açmayın müjdemiz var"

Turkcell Global Bilgi eski çalışanlarının örgütlendiği Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği, işçilerin ücret ödemelerinin eksik yapılmasının yanı sıra emeklilik hakkı ve kıdem tazminatı gibi konularda da mağdur edildiğini belirlediğini iddia etti. Dernek, avukatı aracılığıyla hak kayıplarının giderilmemesi durumunda şirkete dava açacağını iletti. Bunun üzerine harekete geçen Global Bilgi yöneticileri, bu uygulamanın yeni farkına varıyormuş gibi davranarak geriye dönük ücret alacaklarını ödeyebileceğini “müjdeledi”. Ancak bu ödemeleri SGK denetimi olması kaydıyla yapacağını söyledi. Turkcell Global Bilgi İnsan Kaynakları Departmanı’nın yayınladığı yazıda eski çalışanların SGK denetiminin bitmesini beklemeleri, çalışanların dava açmasına gerek olmadığı telkinlerinde bulunuldu.