(13) İnşaat işçileri örgütleniyor

Taşeron, kuralsız ve güvencesiz çalışmanın en yoğun olarak yaşandığı ve sömürünün en yoğun gerçekleştiği sektörlerden biri olan inşaat sektöründe örgütlenen İnşaat İşçileri Derneği Girişimi'nden İsmet Işık ile konuştuk.

İnşaat İşçileri Derneği Girişimi son olarak işçilerine 2-3 aylık ücretlerini vermeyen Çağlaya firmasından işçilerin ücretlerini almasını sağladı. Arnavutköy, Haraççı Mahallesi'nde olan Çağlaya inşaat firması da, diğer inşaat şirketleri gibi bu sektörde çalışan işçilerin örgütsüzlüğü ve dağınıklığından güç alarak işçilerin 2-3 aylık ücretlerini vermedi. Bunun üzerine derneği arayan işçiler adına dernek girişimi firmayla görüştü ve işçiler ücretlerini aldılar.

İsmet Işık bizlere derneğin çalışmalarından bahsetti.

İşçiler dernek girişimi olarak bizi aradılar. "Biz 2 aydır işimizi bitirmişiz para alamıyoruz, köyümüze gideceğiz." Biz de dernek girişimi olarak müteaahit firmanın bilgilerini istedik. Müteaahit firmanın sahibi Dursun Çağlaya ve Kazım Çağlaya'na ulaşmaya çalıştık. Kazım beye kendimi şöyle tanıttım, "Ben İnşaat İşçileri Dernek Girişimi'nden İsmet Işık", buyrun dedi ne istiyorsunuz. Salih, Ali, Ramazan isminde birkaç arkadaşımız paralarını almadığını söylüyorlar. Bana dedi siz kimsiniz. Dernek girişimi, bu paralar ödenmezse bizler demokratik yöntemlerle gelip sizinle görüşeceğiz. Bana cevabı şu oldu, "sen kapımın önünde Kandil bayrağımı açacaksın!"

Ben şunu çıkartıyorum. Kandil'i kullanarak orda Kürt kökenli insanları ezerek haklarını, paralarını vermemek gibi bir düşünce. Bunu ispat ettik bugün. Biz Kandil değil de İnşaat İşçileri Derneği olarak, işçi Ağrılı, Edirneli, Manis'lı da olabilir. Türkiye'nin her ilinde inşaat işçilerinin sosyal hakları, barınma problemleri, gerekse yemek sorunları her türlü hakları için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeye hazırız.

İşçilerin parası ödendi. Avukatlarımız görüştü. Dernek olduğumuzu, bizi ezemeyeceklerini anlayınca işçilerin parası bu akşam (11 Eylül) saat 4 civarında ödendi. Ödenmeseydi bu adamın bürosunun önüne giderek, pankartımızı açarak hakkımız neyse almak için mücadele edecektik.

***
Derneğe çok sık gelen var. Şu an elimizde 4 farklı firma var. Bunların bir çoğu İstanbul dışında.

***
Ekim ayı içerisinde başvurularımızı yapıp, oluşumu yasal çerçeveye oturtmayı düşünüyoruz. 30 Mart'tan beri de çalışmalarımız devam ediyor.

Örgütlenmemiz, Adana, Van, Mersin, Manisa ve Muğla'da da yeni başladı.