(13) Recai Gerçe işten çıkarıldı

Adana'nın Seyhan ilçesinde 10. kattan iskeleden düşerek iş cinayetine kurban giden Cemal Özbek'in ölümüne sebep olan İlk Kahraman İnşaat Şirketi şimdi de olayı yazan inşaat işçisi Recai Gerçe'yi işten attı.

İnşaat İşçileri Derneği Girişimi üyesi olan Recai Gerçe, iskeleden düşerek hayatını kaybeden arkadaşı Cemal Özbek'in ölümünü "Bu bir iş cinayetidir" başlığıyla yazdığı yazıyla basına duyurdu. Nette yayınlanan haberi okuyan şirket sahipleri Recai Gerçe'yi işten çıkardılar. Konuyla ilgili görüştüğümüz inşaat işçisi şunları söyledi;
 
Cemal arkadaş 10. katın iskelesinde çalışıyor. Ama normal inşaatlarda olan ön kafes yok, güvenlik halatı yok, emniyet kemeri yok. Aşağıya düşerse ölmesini engelleyecek, onu tutacak hiçbir şey yok. Ben bunu haber olarak yazdım. Iş kazaları alınması gereken önlemler alınmadığı için kazadan çıkıp bilinçli bir harekete dönüşüyor. Ben buna cinayet diyorum dolayısıyla. Çok basit önlemleri, üç beş kuruşa kıyamadıkları için almıyorlar ve bu ölümler oluyor. 'Bu bir iş cinayetidir' başlığıyla bir yazı yazdım. Netten yayınlanınca okudular. 3 gün sonra da beni aradılar.
 
Ben aynı zamanda İnşaat İşçileri Derneği üyesiyim ve Cemal benim arkadaşım. Bu olanlar da kaza değil cinayet. Sonuçta da beni işten çıkarmış oldular.