İŞTEN ATMALAR YASAKLANSIN
SAĞLIKSIZ KOŞULLARDA ÇALIŞMAK İSTEMİYORUZ.

Yaklaşık 7 aydır asitin dumanın ve kimyasal maddelerin zehirini soluyarak çalıştığım TAŞGÖK GALVENİZ’de işten çıkarıldım. Sebep ise patronun keyfi uygulamalarına, sağlıksız ve kölece çalışma koşullarına karşı gelmem..

Galvaniz metalin ömrünü uzatmanın, biz işçileri çürütmenin adıdır. Hele böylesi küçük ve sağlıksız atölyelerde her aldığın soluk yaşamından bir gün bir hafta feda etmenin adıdır galvaniz.

Bir insandan ömründen parça istemenin veya zorunlu kılınmanın değeri, sizce parayla verdiğin emeğe ve ömrüne karşılık bir ölçüt olabilir mi. İşime geri dönüp çalışmak istiyorum. Ama bu koşullarda değil.

Nasıl çalışıyoruz…

Koruyucu iş elbiselirimiz işlevini yitirdiğinde bütün ısrarlarımıza rağmen uzun bir süre verilmiyor. Bu süre içerisinde iş elbiselerimizi kendimiz karşılamak zorunda kalıyoruz.

Havalandırma sistemi olmadığı için üretim esnasında meydana gelen zehirli kimyasalları soluyoruz.

Galvaniz ocağı etrafındaki korkuluğun yeterli seviyede olmamasından kaynaklı her an ocağın içine düşme tehlikesi içindeyiz.

İşe gelmediğimiz gün 2 yevmiyemiz kesiliyor.

Atölyenin fiziki koşulları galvaniz üretimi yapmaya elverişili olmadığı için sık sık iş kazaları yaşanıyor.

Verilen yemek kalite açısından oldukça kötü. Yemek yediğimiz mutfak üretim sahası ile içiçe olduğu için insan sağlığı açısından uygun değil.

Her ayın ortasında avans verilmesi gerekirken verilmiyor. Bankaya mahkum edilerek esnek hesaptan para çekmeye zorlanarak bankaya faiz ödüyoruz.

Hasta olduğumuzda aldığımız raporlar kabul edilmiyor.

3 vardiya olan çalışma sistemimiz ( 07:15:00-15:00-15:00-23:00) bu hafta 2 vardiyaya (08:00-20:00) çekilerek çalışma saatlerimiz 08:00-20:00 uzatıldı.

Nasıl çalışmak istiyoruz

Her türlü koruyucu mazemeleri gerekli olduğu anda verilmesini

Havalandırma sisteminin olduğu ve fabrikanın fiziki koşullarının düzenlenmesini

Galvaniz ocağının etrafındaki ve dalış sırasındaki patlamalara karşı güvenlik önlemlerinin alınmasını istiyoruz.

Gelmediğimiz veya geç kaldığımız saatler ve günlerin kesilmemesini bunun nedeninin vardiya saatlerinin düzensiz olduğudur. Servis istiyoruz.

Yemeklerin yenebilir ve yenebilecek artamında buna hazırlanmasını istiyoruz.

Ayın belirli bir gününde avans verilmesini istiyoruz.

Raporların işleme alınmasını raporlu olduğumuz günün sigortasını ve ücretinin verilmesini istiyoruz.

3 vardiyalı sisteme geçilmesini ve yetersizlik duygusunun aşılanmadığı bir sistemde
çalışmak istiyoruz.

Basın açıklamasına, aynı işyerinde sabah 08.00 de paydos eden gece vardiyası işçileride ayrılmayarak destek verdiler. Basın açıklamasını izleyen civar atölyelerde çalışan işçilerde, oturma eylemi başlatan Orhan Karakoç’un yanına gelerek, hemen hemen aynı koşullarda çalıştıklarını ve bu direnişi desteklediklerini, arkadaşları ile birlikte öğle paydosunda döneceklerini belirterek ayrıldılar.

Oturma eylemi başladıktan sonra, gündüz vardiyasında işe başlayan işçilere yeni baret, eldiven , maske vs gibi koruyucu ekipmanların dağıtıldığı görüldü.

Yeni baret ve yeni eldivenlerini giyen birkaç işçi kapının önüne çıkarak direnişteki arkadaşlarına gülümseyip adeta bir mesaj verdiler.

Bu arada patronun, çalışan işçilerin nabzını yoklayarak bu direnişi destekleyip desteklemediklerini sorduğu, işçilerin büyük çoğunluğunun da direnişteki arkadaşlarını desteklediklerini net bir şekilde ifade etmlerinin patronda tedirginlik yarattığı bilgisi edinildi.

Ayrıca Ostimde bulunan büyük bir Galveniz Atölyesinin üretim müdürü de eylemin yapıldığı alana gelerek, direnişteki işçiye eylemin sebebinin, kendi çalıştığı atölyedeki sorunlardan mı yoksa Ostimdeki bütün galvaniz atölyelerini kapsayan bir teşhiri içerip içermediği yönünde bilgi almaya çalışması bu eylemin, Ostimdeki galvaniz patronlarını ne kadar tedirgin ettiğinin bir ifadesiydi.

Basın açıklamasına İşçi Meclisi okurları, Ostim İşçi Sağlığı Meclisi ve Emek Partisi Yenimahalle İlçe Başkanı Rüstem Kahraman’da katılarak destek verdiler.

Devrimci Proletarya 

Resim: ETHA 

" /> (12) OSTİM'de Galvaniz işçisi direnişte - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

(12) OSTİM'de Galvaniz işçisi direnişte

Kölece,sağlıksız çalışma koşullarına ve patronun keyfi dayatmalarına karşı çıktığı için Salı günü işten atılan galveniz işçisi Orhan Karakoç, saat 09.00'da işyerinin önünde basın açıklaması yaparak, oturma eylemini başlattı. Orhan Karakoç Salı günü çalıştığı Taşgök Galvaniz atölyesine 15.00-23.00 vardiyasında işe başlamak için geldiğinde, henüz işbaşı zilinin çalmasına yaklaşık yarım saat kalmışken, patronun işbaşı yapmaları dayatmasına karşı gelmiş ve patron tarafından işten atılmıştı. Galvaniz işçisi Orhan Karakoç, okuduğu basın açıklamasında şunları ifade etti: