(3) Maden ocaklarında ölümler bitmiyor

Türkiye Devrimci Maden Arama ve İşletme İşçileri Sendikası (DEV MADEN-SEN), "iş kazası" adı altında yaşanan madenci cinayetleri hakkında rapor yayınladı.

Ağustos ayında yaşanan ölümleri ve "kaza"ları ele alan rapor, yaşananların ciddiyetini bir kez daha gösterdi. Ağustos'ta meydana gelen toplam "kaza" sayısı 14. Bu olaylarda yaşamını yitirenlerin sayısı 6, yaralananların sayısı ise 23.

Rapora göre, çoğu özel sektöre ait ocaklarda meydana gelen cinayetlerin sebebi, ihmal ve denetimsizlik. İşçiler, dinamit odalarının patlaması, göçük altında kalma, iş makinesi tarafından ezilme, metan gazı zehirlenmesi gibi denetimsizlik sebebi ile meydana gelen "kaza"lar sonucu yaralandı ya da yaşamını yitirdi.

Sendika, iş cinayetlerinin gölgesinde bir "bayram" geçirdiklerini, Eylül ayına da 3 iş cinayeti ile girdiklerini belirtti.

DEV MADEN-SEN, insan sağlığının ve yaşam hakkının bir kez daha her şeyden önemli olduğunu, kar hırsına kurban edilmemesi gerektiğini belirtti ve bu konuda duyarsızlığını sürdüren, görevini yapmayanları protesto etti. Sendika, bu vurdumduymazlığa karşı isyan eden madenci ailelerinin bir bayramı daha yine mezarlıklarda ağıtlarla geçirdiklerini kaydetti.

ETHA