Güvencesiz çalışıyordu

Kömür ocağında sosyal güvencesiz çalıştığını belirten Güler, felç olmasının ardından büyük oğlunun aileye baktığını dile getirdi. Fakat 3 hafta önce oğlunun askere gitmesiyle, kendilerine bakacak kimsenin kalmadığını ifade eden Güler, yaşadıkları durumu şöyle aktardı: “Çocuklarıma bakamıyorum. Hiçbir geçim kaynağım yok yani. Elimde sadece bir evim kalmış. Ama onu da satmayı bir türlü yapamıyorum. Tek varlığım evimdir.”

Yardım bekliyor

Şırnak Valiliği ve birçok kuruma yardım talebiyle başvurduğunu ifade eden Salih Güler, başvurusuna hiçbir yanıt verilmediğini belirterek, “Vali ile birebir görüştüm. Bana ‘tamam’ dedi ama hiçbir şey yapmadı. En son Vali Yardımcısı evime gelerek yardım edeceklerini söyledi; ancak o gün bu gündür kimse gelip halimiz sormadı” diye konuştu. Engelli derneklerine ve sivil toplum kuruluşlarına da yardım çağrısında bulunduğunu ifade eden Güler, “Bana yetkililerin yardım etmesini istiyorum. Artık yardım etsinler bana nereye gitsem ‘hayır’ cevabı almaktan bıktım. Artık yeter diyorum” dedi.
 
Özgür Gündem 
" /> (3) Kömür ocağı hayatını kararttı - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

(3) Kömür ocağı hayatını kararttı

Şirnex’te (Şırnak) 20 yıl boyunca 1 No’lu Kömür Ocağı’nda güvencesiz bir şekilde çalışan 8 çocuk babası 46 yaşındaki Salih Güler, 3 Ocak 2010 tarihinde ocakta çalıştığı sırada üzerine düşen kömür blokları nedeniyle felç oldu. Yerin 70 metre altından kömür çıkartırken felç olan Salih Güler’in hayatı karardı. Belden aşağısı felç olan ve ailesine bakamaz duruma gelen Güler, sakatlanmasının ardından ekonomik durumunun da kötüye gittiğini ve artık geçimini sağlayamaz duruma geldiğini belirterek, “Hastane masraflarını bile akrabalarımdan alarak karşıladım. Hala borçlarımı ödeyemez durumdayım” dedi.