(1) Ve mevsimlik Kürtler iş bıraktı

Sistematik olarak yoksullaştırılan Kürtlerin ekmek parası uğruna gittikleri batı illerinde, toprak ağaları tarafından iliklerine kadar sömürülmesi isyan ettirdi. 21’inci yüzyılda kompradorlarca kölelik şartlarında çalıştırılan Kürtler, tüm sosyal ve kültürel haklarından mağdur edilirken bir yandan da ucuz işgücünün hamalları olarak görülüyor. Barınma, gıda, eğitim, sağlık, su, tuvalet gibi ihtiyaçları karşılanmayan mevsimlik tarım işçilerinin günlük almış oldukları 35 liralık yevmiyeleri 31 liraya düşürülünce, iş bıraktılar. Bardağı taşıran son noktayı anlatan işçiler, şartlarının düzelmemesi halinde iş başı yapmayacaklarını kaydetti. Çoğu zaman ırkçı saldırılara maruz kalan, kimi zaman ise iş cinayetlerine kurban giden işçiler, şartların düzeltilmesini talep ediyor.

500 işçi iş bıraktı

Manisa’nın Turgutlu ilçesi Sarıbey köyünde 500’e yakın mevsimlik tarım işçisi, yevmiyelerinin düşük olması nedeniyle iş bıraktı. Mahkum edildikleri kötü koşullara dikkat çeken işçiler, yevmiyeleri yükselinceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini vurguladı. Domates toplama işinden üzüm toplama işine geçen Kürt işçiler, yevmiyelerinin düşürülmesi üzerine iş bıraktıklarını açıkladılar. Çalışmak için bin 500 kilometre yol geldiklerini belirten işçiler, toprak sahipleri tarafından kanal kıyısında, çadırlarda, sağlıksız koşullarda yaşamak zorunda bırakıldıklarını anlattı. Yaşadıkları kötü koşullardan endişe duyduklarını kaydeden işçiler, birkaç hafta önce 13 yaşındaki bir kız çocuğunun sıcaktan dolayı beyin kanaması geçirerek hayatını kaybettiğini söyledi.

Bu nasıl vicdan!

Geçen sene 35 lira yevmiye aldıklarını ifade eden işçiler, bu sene ise yevmiyelerinin 32 liraya düşürüldüğünü söyledi. Bu paranın büyük bir kısmının yola gittiğine dikkat çeken işçiler, kazandıkları ile ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını vurguladı. Yevmiyelerinin 40 ile 45 lira arasında olması gerektiğini belirten işçiler, ücretleri yükselinceye dek iş bırakmaya devam edeceklerini açıkladı.