(17) SES’ten çarpıcı ‘112 Acil’ raporu

Diyarbakır’da en acil taleplerden olan 112 sağlık hizmeti mercek altına alındı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şubesi’nce, 112 Sağlık çalışanları ve Komuta Kontrol Merkezi (KKM) ve istasyonlarında çalışanların yaşadığı sorunların yer aldığı bir rapor hazırlandı.

SES Diyarbakır Şube Başkanı Hülya Alökmen Uyanık, Şube Sekreteri Ramazan Kaval ve İşyeri temsilcisi Murat Karakaş tarafından hazırlanan raporda, Diyarbakır’da sağlık alanında yaşanan sorunlar ve 112 Acil çalışanlarının çalışma koşullarına dair olumsuzluklar ve çözüm önerileri yer alıyor. İl Sağlık Müdürü Dr. Sait Avar ve 112 Komuta Kontrol Merkezi sorumlu Sağlık Müdür Yardımcısı Dr. Hakan Karakaş’a sunulan rapor, ‘İl Ambulans Servisi Başhekimliği KKM ve istasyonlarda çalışanların yaşadığı sorunlar’ başlığını taşıyor.

112 SAĞLIK HİZMETLERİ AKSATILIYOR

Sağlık hizmetinde her gün yeni bir sorunla daha karşılaşıldığının belirtildiği Raporda, “Sağlık emekçileri ve halkın sağlık hakkını yok sayanların uygulamaları şimdide en acil talep olan 112 sağlık hizmeti çalışmalarını aksatmakta Diyarbakır ilimizde 112 çalışanları ile yaptığımız görüşmeler sonucu öne çıkan sorunlar ve taleplerimiz şekillenmiştir. Bu sorunlar ilimizdeki sorunlardan çıkarak tüm yurda genelleyebiliriz. 112 çalışanları sağlık alanındaki sorunları genel olarak dile getirildiği ancak idarecilerin sorunların çözümü noktasında yeterli çabayı göstermediğini düşünmekteyiz” denildi.

FARKLI MESAİ UYGULAMASI YASAL DEĞİL

Bir işyerinde farklı mesai uygulaması yasal olmadığının vurgulandığı raporda, şöyle denildi:
“112 de şu anda yardımcı sağlık personeli mesai tamamlama gerekçesi ile ayda 7 nöbet tutarken, doktor, paramedik, sorumlular 6 nöbet tutmakta. 7/24 saat zorlu koşullarda gece-gündüz demeden kesintisiz sağlık hizmeti sunan 112 çalışanları insanlara daha güzel bir hizmet düşüncesi ile çabalarken bu tür çifte standartlar çalışma barışını zedelemektedir. Sağlık Bakanlığı’nın ve tam gün yasasına istinaden 112 de tutulan icap nöbetleri fazla mesai kapsamında değerlendirildiği ve ödeme yapıldığı halde Diyarbakır 112 icap nöbetlerini mesai kapsamında değerlendirmediği için ödeme yapmamaktadır. Ayrıca doktorlar ve paramedikler eksik mesailerini evde icap nöbeti ile tamamladığı halde bu hak diğer sağlık çalışanlarına tanınmamaktadır. Doktor, paramedik ve sürücülerin fazla mesailerinin ödenmemesi, özellikle komutada çalışan arkadaşların yemek problemi, yaklaşık bir yıldır bunun için ödenek geldiği halde bu konuya ilişkin herhangi bir çalışmanın yapılmadığı, komuta da çalışan personelin geçmişe yönelik kayıplarının giderilmesi”

PERSONEL YOĞUNLUKTAN YEMEK YİYEMİYOR

Raporda, istasyonlarda çalışanların yoğunluktan dolayı bazen hastanelerde yemek yiyemediği ifade edilerek, “Bunların hepsinin göz önüne alınarak konunun acilen çözüme kavuşturulması, İstasyonlarda, yasal düzenleme yapıldığı halde tek çalıştırmanın devam ettiği, istasyon ve komuta merkezinde temizliğin sorun olduğu, Çok sayıda eski ambulansın bulunduğu, sürekli tamirle ya da iç düzenlenin yapıldıktan sonra çalıştırıldığı, buda çalışanların ve hastaların hayatını tehlikeye atmaktadır. Ambulansların en iyi tamirinin servislerinde olduğu fakat sürekli farklı tamircilere götürüldüğünden verim alınamadığı, Ambulansların KASKO’sunun olmasına rağmen kazalarda veya herhangi bir durumda bundan yararlandırılmadığı, giderlerin sürücülerden tahsis edilmesi mağduriyet yaratmaktadır.

TIBBİ VE MEDİKAL MALZEME EKSİKLİĞİ VAR

Fazla mesai ve döner sermayelerin listelerinin panolara asılması ve ya sanal ortamında görülebilmesi, Tıbbi ve medikal malzeme eksikliği, malzemelerin sterilizasyon sorunu, yıllık izin veya rapor durumlarında evrak işlerinin hiçbir işyerinde olmayan bir şekilde çalışana yaptırılması, 112 ambulans hizmeti konusunda halkın eğitime ilişkin sağlık müdürlüğünün medyada çalışma yürütmesi, özellikle arama esnasında verilecek bilgiler, gereksiz meşgul etmeme, gereksiz vakalara ambulans çağırma vb. çalışma verimini çalışma memnuniyetini arttıran bir faktör olan istasyonların fiziki şartları: İstasyonlar gezildiğinde görülecektir ki yeterlilikten çok uzaktır özelikle istasyonların 2. Katta olması vakalara hızlı ulaşımı etkilemektedir. Telsiz eksikliği (istasyon ana, araç ve el telsizleri) temin edilmesi”.