(18) İzmir'de öldürülen müzisyen için sokaktaydılar

İzmir Müzisyenler Derneği kurucularından, Buca Halkevi Yaz Okulu gönüllü öğretmenlerinden Regaip Vatansever, çalıştığı mekanda çıkan silahlı çatışma sırasında yaşamını yitirdi

Regaip Vatansever, Buca Halkevi Yaz Okulu'nda gönüllü olarak ritim dersleri vermişti.
İzmir Müzisyenler Derneği (İMD) kurucularından ve Buca Halkevi Yaz Okulu'nun gönüllü ritim öğretmeni olan müzisyen Regaip Vatansever, çalıştığı mekana yapılan silahlı saldırı sonucunda yaşamını yitirdi. İzmir Balçova'da çalıştığı barın önünde işletmeci, garson ve müşteriler arasında çıkan silahlı bir kavgada başına kurşun isabet eden Vatansever, yaşamını kaybetti.

22 Ağustos günü toprağa verilen Vatansever için İMD üyeleri, dün bir günlük "yas eylemi" yaptı. Müzisyenlerin can güvenliğinden, iş güvencesinden ve sosyal haklarından yoksun çalıştırıldığına dikkat çeken İMD, bir gün süreyle müzik yapmadı.

'Enstrümanlar hakları değil, şarkıları çalar'
İMD'nin çağrısıyla müzisyenler ve Vatansever'in dostları saat 11.30'da Konak Meydanı'ndaki eski Sümerbank önünde bir araya geldi. İMD Başkanı Oktay Çaparoğlu, yaptığı açıklamada "Çalgıcının evine götürdüğü ekmek tatlıdır. Çünkü enstrümanlar insanların haklarını değil, sevdiği şarkıları çalar" dedi.

Benzer olayların ülkenin dört bir yanında yaşandığına dikkat çeken Çaparoğlu, müzisyenlerin haklarının ancak örgütlü bir mücadele ile aşılabileceğini belirtti ve tüm müzisyenleri İMD çatısı altında mücadeleye çağırdı. Çaparoğlu, Vatansever'in öldürüldüğü 22 Ağustos günün "Yas günü" ilan etti ve her 22 Ağustos'ta sokağa çıkacaklarını açıkladı.

Basın açıklamasının ardından yarım saatlik bir oturma eylemi yapan müzisyenler, Hüsnü Arkan'a ait "Nereye Uçar Turnalar" şarkısını söyledi.

Sendika.Org/ İzmir