Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde 60 işçi göçük altında öldü

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin kuzeyindeki bir altın madeninde 60 işçi göçük altında kalarak hayatını kaybetti.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada kurtarma ekiplerinin milislerin kontrolü altındaki Pangoyi bölgesine ancak dört gün sonra ulaşabildikleri kaydedildi. Yetkililer Pazartesi gerçekleşen göçükte kurtarma çalışmalarına rağmen bir sonuç alınamadığını ve en az 60 maden işçisinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Açıklamada, heyelan nedeniyle gerçekleşen göçük esnasında işçilerin yerden yüz metre derinlikte altın aradıkları belirtildi.

Maden Bakanı Martin Kabwelulu ise işçilerin yasadışı çalıştıklarını ve madenlerin normalde 30 metre olması gereken derinlik sınırını aştıkların açıkladı. 
 
Afrika'nın en büyük ülkelerinden biri olan, 71 milyon nüfusa sahip Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğu bölgelerinde yüz binlerce işçi yasadışı madenlerde yeterli güvenlik koşulları olmadan çalışmaya devam ediyor. Bu da kazaların sıkça yaşanmasının bir nedeni olarak gösteriliyor. Yetkililer bölgenin genelinin Mai Mai Morgan olarak bilinen bir yerel isyancı grup tarafından yönetiliyor olmasının yaşanan kazaların önlemesinde bir engel teşkil ettiğini belirtiyor.

Zengin yeraltı kaynaklarına rağmen dünyanın en yoksul ülkelerinden biri kabul edilen Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde her yıl çok sayıda işçi yeterli güvenlik önleminin alınmadığı yasadışı madenlerde yaşamını yitiriyor.