“Hukuksuz işten atılmaların, direk tepelerinde ölen arkadaşlarımızın hesabını soracağız”
“Hukuksuz işten atılmaların, yasa dışı kesilen cezaların, direk tepelerinde ölen arkadaşlarımızın hesabını soracağız” yazılı pankart taşıyan işçiler, 25 yaşındaki enerji işçisi Halil Akkeş’in iş kazası sonucu hayatını kaybettiğini hatırlattı. Enerji işçilerinin can güvenliğinin olmadığını TEDAŞ’ın gerekli önlemleri almadığını belirten işçiler, 5 Mart’tan bu yana direnişlerini sürdürdüklerini dile getirdi.

161 gündür TEDAŞ önünde direnen işçiler, iş kazasında yaşamını yitiren arkadaşları Halil Aktaş'ın ölüme gönderildiğini dile getirdi. Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal ise, "Eylemlerimize ve hesap sormaya devam edeceğiz" dedi. Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ) ile çalışan taşeron şirket üzerinden açma-kapama servisinde iş yapan ve maaşları ödenmediğinden dolayı eylem yaptıkları için işten atılan 52 işçinin TEDAŞ önündeki direnişleri, 161. gününde devam ediyor. İşçiler, geçen günlerde iş kazasında kaybettikleri arkadaşları Halil Akkaş'ın ölümüne dikkat çekmek ve işçilerine geri dönmek için TEDAŞ Demirköprü önünde basın açıklaması yaptı. "Hukuksuz işten atılmaların, yasadışı kesilen cezaların, direk tepelerinde ölen arkadaşlarımızın hesabını soracağız" yazılı pankartının açıldığı açıklamada grup sık sık, "Katil TEDAŞ, katil Dalkır" şeklinde slogan attı.

Açıklama öncesi Enerji-Sen Örgütlenme Sekreteri Süleyman Keskin kısa bir konuşma yaptı. Polislerin TEDAŞ önündeki yaya kaldırımını 1 buçuk aydır bariyerlerle kapattığını vurgulayan Keskin, bugün bariyerleri iş kazasında yaşamını yitiren Halil Akkaş için kaldırdıklarını vurguladı. Keskin, "Direk tepelerinde 3 kuruş rant elde edeceğiz diye gencecik insanları ve mesai arkadaşlarımızı direk tepelerinde ölüme gönderdiler. Zannettiler ki bu iş burada bitecek, ama biz işe geri dönme talebimizi haykırdık. Bizim kavgamız ekmek kavgası" dedi. Ardından Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal grup adına açıklama yaptı. İş kazası adı altında bir cinayete daha tanıklık ettiklerini vurgulayan Kartal, işe çıkan arkadaşlarının yanlarında iş güvenliği elemanlarının bulunmadığının altını çizdi. Taleplerinin yasal olduğunu söyleyen Kartal, "Bugün burada 161 gündür, İstanbul'da 88 gündür yine aynı gerekçelerle işten atılan arkadaşlarımızın işe dönme mücadelesini veriyoruz. Biz işyerinde çalışan arkadaşımızın gerekli güvenlik önlemini alarak, artık bu iş cinayetlerinin sakat kalmalarının ve ölümlerin sona ermesini istiyoruz. Bunu sağlayana kadar ısrarla ve inatla sonuçları ne olursa olsun eylemlerimize ve hesap sormaya devam edeceğiz" dedi.

Ardından polis barikatını aşan işçiler binanın içine girerek pankart asmak istedi. Ancak karşılarında özel güvenlik güçleri çıktı. Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal'ın da aralarında bulunduğu grup binaya girince güvenlik görevlilerinin sert müdahalesiyle karşılaştı.

“Atılın işçiler geri alsın”
Bu sırada bir grup işçi binanın terasına çıkarak “Atılın işçiler geri alsın” yazılı pankart astı. Yaklaşık 15 dakika burada kalıp slogan atan işçiler daha sonra binayı terk etti. Arbede sırasında bir işçi kolundan yaralandı.

Bir süre sonra güvenlik görevlileri pankartı asıldığı yerden çıkardı. Pankartın indirilmesiyle enerji işçileri TEDAŞ önündeki karayolunu trafiğe kapatarak oturma eylemi yaptı. İşçilerden bazıları yola yatarak bazıları da arabaların üzerine yatarak sürücülerin geçişine izin vermedi. Bunun üzerine olay yerine sivil polisler ve özel güvenlik elemanları geldi.

Kısa bir süre devam eden oturma eyleminin ardından işçiler TEDAŞ’ın karşısında bulunan direniş alanına geçti.

Kartal: “Hakkımızı alana kadar buradayız”
Adana TEDAŞ'ta açma-kesme işlemi yapan işçiler 3 aylık yatmayan maaşlarını istedikleri ve TEDAŞ'ta uygulanan haksızlıklara “dur” dedikleri için bölge müdürü Mahmut Nimet Dalkır’ın emri ile işten çıkarılmıştı. 5 Mart’tan günü TEDAŞ önünde çadır kurup direnişe geçen işçiler uğradıkları haksızlığın giderilmesi, adaletin yerini bulması ve diğer taşeron enerji işçilerinin aynı muameleye maruz kalmaması için eylemine devam ediyor.

Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal, işçilerin 161 gün önce maaşlarını alamadıkları için eylem yaptığından işten çıkartıldığını bu işten çıkartılmanın hukuki olmadığını bu nedenle eylem yaptıklarını haklarını kazanana kadar burada olacaklarını söyledi.

Sol / DİHA

Fotoğraflar: Mücadele Birliği ve Sendika.Org 

 

" /> (14) Enerji işçileri iş cinayetlerine karşı Adana TEDAŞ'ı işgal etti - İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi

(14) Enerji işçileri iş cinayetlerine karşı Adana TEDAŞ'ı işgal etti

Adana TEDAŞ bünyesinde taşeron işçi olarak çalışırken 161 gün önce işten çıkartılan işçiler, TEDAŞ binasını işgal etti. Enerji-Sen üyesi TEDAŞ işçileri yaptıkları eylemde, iş cinayeti sonucu hayatını kaybeden arkadaşları Halil Akkeş’in ölümünü de protesto etti... TEDAŞ bünyesinde taşeron eleman olarak çalışırken, maaşlarını alamadıkları için eylem yapan 48 işçi ile birlikte Enerji-Sen Genel Başkanı Kamil Kartal TEDAŞ binasını basarak pankart astı. TEDAŞ binası önünde bir araya gelen işçiler önce sloganlar atarak oturma eylemi yaptı. Aylardır bina önünde duran polis bariyerlerini kaldırdı ve bir basın açıklaması yaptı. Daha sonra yolu trafiğe kapattı...