(17) İzmir SES: Sağlıkta şiddete son!

Konak 'ta bulunan Behçet Uz Çocuk hastanesi'nde kan alma servisinde çalışan Rahşan hemşireye,13 Ağustos Pazartesi günü yapılan saldırı ile ilgili basın açıklaması yapıldı.

Saat 12.30 Behçet Us Çocuk Hastanesi bahçesinde toplanan sağlık emekçileri yapılan konuşmalarda bu saldırıları protesto ettiler.

Basın açıklamasında, kamu sağlık birimlerinin fiziksel koşulları, çalışan personel sayısının yetersizliği her geçen gün artan iş yükünün ağır baskısı hem sağlık çalışanlarını hem de hastaları mağdur ettiği vurgusu yapıldı.

Okunan basın metninde şunlar vurgulandı:
13 Ağustos Pazartesi günü hastane kan alma servisinde çalışan sendikamız üyesi hemşire arkadaşımız bir hasta bebekten kan almaya çalışırken bebeğin kolunu korkuyla hareket ettirmesi ve annesinin de bebeğin kolunu sıkı kavramaması üzerine bebek ağlamış. Bunun üzerine bebeğin içeri giren babasını gören anne, bir anda sizi şikayet edeceğim diye bağırıp hemşireden adını istemiştir. Daha sonrada hemşirenin suratına yumruk atmıştır. Saldırgan baba güvenlikler tarafından olay yerinden zorla uzaklaştırılmıştır. Darp edilen hemşire arkadaşımıza geçmiş olsun diyoruz ve SES olarak yapılan saldırıyı kınıyoruz.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin en önemli nedeni, sağlık hizmetlerinin kamusal olmaktan çıkarılarak sağlığın ticaretinin yapılması ve piyasanın hizmetine sunulması, hasta-sağlık çalışanı ilişkisinin müşteri -işletme ilişkisine dönüşmesi ve müşteri memnuniyetsizliğinden kaynaklanmaktadır.

Ayrıca basınımız aracılığı ile yurttaşlarımıza bir kez daha seslenmek istiyoruz;
Sağlık sorunlarınızı şiddetle çözemezsiniz. Sağlık hizmeti alırken yaşadığınız sorunların asıl kaynağı size hizmet vermeye çalışan hekim ve sağlık çalışanı değil uygulanan sağlık politikalarıdır.
Hekim ve sağlık çalışanı sizin düşmanınız değil en zor anınızda sığınmak zorunda kaldığınız can dostlarınızdır.
Alınteri