(4) Erkan Arslan: Tuzla'da ölüm olmaması tesadüf

Tuzla'da bir boya fabrikasında çıkan yangına itfaiyenin geç ve yeteri kadar müdahale etmediğini belirten Kimya Mühendisi Aslan, ölümlerin olmamasının tesadüf olduğunu kaydetti. Kimya tesislerinin şehrin dışında ve toplu alanda olması gerektiğini belirten Aslan, ortak önlemler ile risklerin ortadan kaldırılabileceğini belirtti.
 
Tuzla'da bir boya fabrikasında çıkan yangının ardından soğutma çalışması sürüyor. Kimyasal maddeler nedeniyle bir gün boyunca söndürülemeyen yangında iki işçi yaralanmıştı. Soğutma çalışmaları devam ettiği için yangının çıkış nedenine ilişkin henüz bir araştırma yapılamadı. 

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi üyesi, yüksek Kimya Mühendisi Erkan Aslan, yangının statik elektrikten kaynaklandığını düşündüklerini söyledi. İnceleme yapılamadığı için henüz net bir şeyler söylenemeyeceğine işaret eden Aslan, boyanın yapışması için kullanılan solvent dolumu sırasında statik elektrikten, yani kimyasalların birden parlaması ile yangının çıktığını düşündüklerini belirtti. Aslan, kıvılcımların diğer kimsayallara da siyaret etmesi ile peş peşe patlamaların yaşandığını tahmin ettiklerini dile getirdi. Aslan, "Çünkü çok ciddi kimsayallar var, hem yanıcı, hem parlayıcı ve patlayıcı kimyasallar bunlar" dedi. 

Tesisi 1,5-2 sene önce başka bir vesile ile gördüğünü anlatan Aslan, "Diğer firmalara göre ciddi bir yangın söndürme sistemi vardı. Türkiye'de bu konuda ciddi sayılabilecek yerlerden bir tanesi, tabi Türkiye koşullarında ne kadar oluyor, ayrı bir mesele" dedi.

ÖLÜM OLMAMASI TESADÜF

"Ölüm olmaması büyük tesadüf, ölebilirdi insanlar" diyen Aslan, iş güvenliği uzmanı olup olmadığının ya da risk değerlendirmesi yapılıp yapılmadığının sorulması gerektiğini ifade etti. Aslan, firma bir süre çalışmayacağı için bu sürede işçilerin durumunun ne olacağının, maaşlarının ödenip ödenmeyeceği ya da işten çıkarılıp çıkarılmayacaklarının da önemli olduğunu kaydetti. Aslan, "Çünkü ciddi bir çalışan sayısı vardı" diye ekledi.

Yangın çıkan tesisin, kimyacılar sitesinde olduğunu hatırlatan Kimya Mühendisi Erkan Aslan, bu nedenle itfaiyenin, yangının diğer tesislere sıçramaması için etrafı soğutarak, "yanan yansın, patlayan patlasın" politikası izlediğini söyledi. Helikopterin de müdahale edemediğini hatırlatan Aslan, kimyasal söndürücü toz ve köpüklerin olduğunu, bunların kullanıbileceğini belirtti.

Aslan, "Zamanında müdahale edilip edilmediğini de sorgulamak gerekir" diye ekledi.

Kimyacılar sitesinde itfaiye ekibi olduğunu ancak yeterli olmadığını ifade eden Aslan, siyasi iktidarın tehlikeli tesisleri bir yerde toplamak gibi bir politikası olduğunu, bu doğrultuda bir takım hazırlıklar yaptığını söyledi. 

Kendilerinin de kimya tesislerinin toplu alanda olmasından yana olduklarını bildiren Erkan Aslan, "Bu alanlarda tesisler ortak önlemler alarak bu tür şeylerin önüne geçebilir. Bu tür tesislerin şehir merkezinde olmaması gerekir. Bu tür tesislerin bir arada olması risk artıyor gibi gözükebilir ama çeşitli önlemlerle, TMMOB ile ortak birtakım projelerle güvenliğin sağlanması mümkün" diye konuştu.

Erkan Aslan, "Bugün insanlar ölmedi diyoruz ama insanların yarattığı bir sürü değer havaya uçtu. İşin maddi boyutu beni ilgilendirmiyor, ne kadar zarar ettiği. Bir de bu durum muhakkak işçilerin durumunu etkileycektir, işçiler 5-6 ay işsiz kalacak, hele ki sendikal hareketin bu kadar güçsüz olduğu bir ortamda işten çıkarılabilir" dedi.