Slikozisten kaçtım ‘hamal’ oldum!

İstanbul’un çeşitli semtlerinde eskiden beri bilinir “hamal” pazarları. Fırsat eşitliğinin tanınmadığı, ekonomik sömürüye tabi tutulan, eğitim hakları küçük yaşlarda ellerinden alınan dezavantajlı insanların ölüm riski alarak, ekmek parası için birleştikleri alan olan hamal pazarlarının adı şimdi “işçi” pazarı oldu. Bu pazarlarda çok sayıda Kürt çocuğuna rastlanır tıpkı babaları gibi... Nerde ağır, güvenliksiz ve güvencesiz iş varsa onlar orada oluyor. Esenyurt ve Avcılar ilçelerinde bulunan işçi pazarına sabahın erken saatlerinde gelip iş bekleyen çoğu çocuk yaşta olan işçiler çoğu zaman bir iş bulmadan eve dönüyorlar. İşte bu işçilerin günlük iş yaşamlarından bazı kesitler:

İki gündür iş bekliyorum

Avcılar Merkez Camii önünde iş bulmak için bekleyen Çetin Kuyumcu, iki yıldır Erzerom’dan (Erzurum) buraya iş için geldiğini söyleyerek, “orada da iş aradım, ama bulamayınca buraya geldim. Sabah 07.00’dan itibaren burdayım. Bazen akşama kadar bekliyoruz ama iş olmuyor, ben iki gündür çalışmıyorum” diye belirtiyor. Mehmet Şahin ise, “Evliyim, üç çocuğum var, eşim ve çocuklarım Ağrı’da. Ne sigortam var ne başka bir güvencem. Ağrı’da iş yok. Ağrı’da iş olsa insan hiç buraya gelir mi” diyor.

‘Köyde hiç emekli yok’

Çalışma koşullarının yanı sıra barınma sıkıntısı da yaşadıklarını belirten 18 yaşındaki Taner Savcı ise şunları aktarıyor: “Sadece bizim köyden 35-40 kişi geliyor. Ben de Erzurum’daki aileme, destek olmak için İstanbul’a geldim. İki odalı evlerde 7-8 kişi kalıyoruz, bu son gelişim, artık tövbe ettim. Bizden önce bizim büyükler de gelmiş bu işi yapmış” Savcı, hep gündelik işlerde çalıştıkları için köylerinde emekli olan kimsenin bulunmadığını belirtiyor.

Slikozis’ten kaçtı

Esenyurt Tarihi Çeşme Parkı önünde bekleyen işçilerden biri olan Sinan Kaplan, “Daha düne kadar fabrikada slikozis işinde çalışıyordum. Fabrika işçileri muayene için hastaneye gönderiyordu. Doktor bana her seferinde ‘sağlam’ raporu verdi. Dün doktora gittim ‘işi bırak göğüs hastalığına yakalanmışsın’ dedi. Şimdi buradayım” dedi.