Alın size Türkiye’nin ‘büyük ekonomi’si

Bu çocuklara dikkatlice bakın. Onlar 30 yıldır bir savaşın gölgesinde büyüyorlar. Boşaltılan köyler, askeri şiddet, siyasal baskı, ekonomik sömürü düzenin tam ortasında. Şirnex’ın Sîlopya ilçesinde onlarca çocuk, sokak aralarında ve inşaat alanlarında topladıkları hurdalarla aile ekonomisine katkıda bulunuyor.

Gör bu çocukları gör de utan

Büyük ekonomisi olan Ortadoğu’da oyun “kurup” oyun bozan Türkiye’nin Kürt illerinde hayat bir başka yürüyor. İki fotoğraf, ikisi de Kürt coğrafyasında çekildi. Daha dün çekildi. Biri Amed’de (Diyarbakır) diğeri Şirnex’te. Resimdeki çocuklar, yanı başılarında amansız süren bir savaşla büyüyorlar.

 
Amed’in merkez Yenişehir ilçesi Ofis Semti, çocuk işçilerin yoğunluğu ile dikkat çekiyor. Bazı çocuklar, selpak, tartı, sakız, su satıcılığı gibi işler yaparken, bazı çocuklar da çalışan anne ya da babalarına eşlik ediyor. Tıpkı Ava Sûsê (Meyan Kökü şerbeti) satan babasına eşlik ederken, üzerine yorgunluk çöken ve hemen motosikleti yatak niyetine kullanan bu (üstte) çocuk gibi. Yorgunluktan mıdır, yoksulluktan mıdır yoksa aşırı sıcaktan mı bilinmez... Kim bilir ne rüyalar görüyordur.
Hurda yerinde

İkinci fotoğraf ise Şirnex’in Sîlopya (Silopi) ilçesinde çekildi. Yaşları 10 ile 15 arasında değişen onlarca çocuk, sokak aralarında ve inşaat alanlarında topladıkları hurda demirleri satarak aile ekonomisine katkıda bulunuyor. Hem de 50 dereceye varan sıcakların altında. Tehlikelere ve iş makinelerine aldırış etmeden yıkıntılardan çıkan demir parçaları çıkarmaya çalışan çocuklar topladıkları hurdaları günlük 5-10 TL karşılığında satıyor. Ailesinin maddi durumu iyi olmadığı ve biraz da olsa destek sağlamak için çalıştığını belirten 12 yaşındaki Faysal Karal, “Sabah erken saatlerde evden çıkarak inşaatları geziyoruz. İnşaatlardan topladığımız demirleri hurdacılara kilosunu 50 kuruştan satarak, günde 10-15 TL kazanıyoruz” dedi. Bir de bunların kaçakçı olanları var... Hatırlayın Roboski’de katledildiler kaçakçı diye...