(3) Maden ocaklarında altı ayda 39 işçi öldü

Türkiye'de 1 Ocak- 7 Haziran 2011 arasında maden ocaklarında meydana gelen kazalarda 39 işçi öldü, 73 işçi yaralandı. En son  6 Haziran'da Edirne'de meydana gelen kazada bir işçi hayatını kaybetti; yaralanan üç işçinin tedavisi sürüyor.
 
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Dev.Maden-Sen'in yaptığı açıklamada, maden ocaklarında yaşanan iş kazalarının iş cinayetlerine döndüğü belirtildi.
 
"Basit kurallara uyulsa kazalar olmaz"
 
Açıklama şöyle devam ediyor:
 
*4 Haziran'da  Kırşehir'in Akçakent ilçesine bağlı Yeniyapan Köyü yakınındaki Tamer Madencilik İşletmesi flourit ocağında asansörün düşmesi sonucunda meydana gelen iş kazasında iki işçi yaşamını yitirmişti.
 
*Çelik halatların standartlara uygun olması, kullanım süresi dolduğunda yenilenmesi ve fren sisteminin sağlam olması gibi basit kurallara uyulduğunda bu tür kazalar olmaz.
 
*6 Haziran'da Edirne'nin Uzunköprü ilçesine bağlı Harmanlı köyündeki özel kömür ocağında yerin 800 metre altında karbonmonoksit gazından zehirlenen bir işçi yaşamını yitirdi, üç işçi hastanede tedavi altında.
 
* Seçim sürecinde, işyerlerinde zaten yetersiz olan denetim iyice gevşemiştir. Oysa her koşulda periyodik denetimlerin sürdürülmesi, iş sağlığı ve güvenliği yönünden riskli ortamlara izin verilmemesi gerekir.
 
* Hükümet ve ilgili kurumlarımızın iş cinayetlerine karşı duyarlı olmaması ve sorumluluklarını yerine getirmemelerinin hiçbir mazereti olamaz.

Bianet