(3) Dev Maden-Sen: Madenler haziran ayında da ölümle anıldı: 4 ölüm 25 yaralanma

Dev Maden-Sen, Haziran ayındaki madenlerdeki iş cinayetlerinde 4 işçinin yaşamını yitirdiğini, 25 işçinin ise yaralandığını açıkladı.
 
Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na(DİSK) bağlı Türkiye Devrimci Maden Arama ve İşletme İşçileri Sendikası (Dev Maden-Sen) Haziran ayında madenlerde yaşanan iş kazalarına ilişkin bir bilanço açıkladı.

Dev Maden-Sen Madencilik sektöründe Haziran ayında yaşanan iş kazaları ve sonuçlarına bakıldığında, yapılan düzenlemelerin ve söylenenlerin maden işçilerinin gerçek hayatına tekabül etmediğinin açıkca görüldüğünü kaydetti.

Haziran ayı içerisinde madenlerde 13 "iş kazası"nın meydana geldiğini açıklayan Dev Maden-Sen, 4 işçinin yaşamını yitirdiği, 25 işçinin ise yaralandığını kaydetti.

Açıklama şu taleplerle son buldu: "Hükümeti çalışma yaşamına ilişkin ilgili tarafları görmezden gelen tutumunu terk etmeye çağırıyor, sendikal hak ve özgürlüklerin uluslararası standartlara yükseltilmesini, insan onuru ve demokrasiye yaraşır bir hale getirilmesini talep ediyor, iş cinayetlerine kurban giden maden işçilerini saygıyla anıyor, ailelerinin acılarını paylaşıyor ve tedavisi sürenlere acil şifalar diliyoruz."

Emek Dünyası