İş cinayetlerine son! Tüm goller patronlara!

UİD-DER’in “İş Cinayetlerine Son” şiarıyla başlattığı futbol turnuvası devam ediyor. 1 Temmuz Pazar günü Esenyurt Futbol Center’da yapılan maçlarda deri, kargo, metal, matbaa, sağlık, gıda ve hizmet sektöründen işçilerle, metal bölümünde okuyan stajyer öğrenciler takımlar kurarak bir araya geldi. 
 
Maçlar başlamadan önce bir araya gelen işçiler ve destek için gelen izleyiciler, spor kompleksinin kafeteryasında çaylar eşliğinde muhabbetin tadını çıkarırken, bir taraftan da sahalara “İş Cinayetlerine Son!” yazılı pankartlar asıldı. Pankartlar asıldıktan sonra organizasyondan sorumlu arkadaşımız, turnuva hakkında bilgi verdi. Bugün patronların futbolu, işçilerin sorunlarını düşünmelerini engellemek ve mücadeleden uzak tutmak için kullandığını hatırlattı. Arkadaşımız, UİD-DER’in bütün etkinliklerinde olduğu gibi bu turnuvanın da işçilerin kaynaşmasında, birbirini tanımasında önemli rol oynayacağını söyledi ve işçilerin ortak bir sorunu olan iş cinayetlerine dikkat çekeceğinin altını çizdi. Her ay yüz işçinin patronların kâr hırsına kurban gittiğini, patronlar palazlandıkça işçilerin yaşamını yitirdiğini aktaran arkadaşımız, ardından takımları ve takım kaptanlarını tanıttı. Takımlara verilen isimler son derece anlamlıydı: İşçi Dayanışması, İşçinin Geleceği (meslek liseliler), UPS, Metal-İş, Dericiler, Anadolu’nun Sesi Grubu, İş Cinayetlerine Son, İşçi Direnişi. Yoğun ilgi gören takımlar, izleyicilerle birlikte UİD-DER tanıtım videosunun izleneceği alana geçti. UİD-DER’in faaliyetlerinden derlenen video izlendikten sonra takımlar hazırlandı ve sahalarda yerlerini aldılar.
 
Yapılan her karşılaşmadan önce iki ayrı sahada oyuncular “İş Cinayetlerine Son” pankartıyla sahaya çıktılar ve oyuna başladılar. Takımlar sahada ter akıtırken, destek için gelen işçiler alkışlarla, “Kim Kazanırsa Kazansın Dostluk Kazansın”, “Bütün Goller Patronlara!”, “İşçiler Oynuyor, Dayanışma Büyüyor!” sloganlarıyla arkadaşlarına moral vermeye çalıştılar. Ardından UİD-DER işçi korosunun şarkıları hep bir ağızdan coşkuyla söylendi. Coşkulu ve anlamlı turnuva, çevredeki işçilerin hayli dikkatini çekti. Merak ederek yanımıza gelip ne olduğunu öğrenmeye çalışanlara, UİD-DER’li işçilerin arasına katılıp izleyenlere, etkinlik ve amacı anlatıldı. Maçlar heyecan ve coşku içinde son buldu. “İş Cinayetlerine Son!” sloganıyla turnuva boyunca iş cinayetleriyle ilgili gündem oluşturulmaya devam edilecek. Maçlar ve turnuva heyecanı ilerleyen günlerde de devam edecek.