Japonya nükleer reaktörlerini yeniden faaliyete sokuyor

Japonya’da Fukushima felaketinin ardından geçici olarak kapatılan nükleer reaktörün yeniden faaliyete sokulması binlerce kişi tarafından protesto edildi.

Japonya’da Kansai Elektrik Şirketi (KEPCO) tarafından faaliyete geçirilen nükleer reaktör tepkiyle karşılandı.

Fukuşima felaketinin ardından ülkedeki nükleer santraller sıkı güvenlik kontrollerinden geçirilmiş ve çalışır durumda olan 50 reaktör geçici olarak kapatılmıştı. Güvenlik gerekçesiyle faaliyetine ara verilen nükleer tesislerden biri de Fukui bölgesindeki Ohi nükleer santrali idi. Mayıs ayında faaliyeti durdurulan Ohi santrali Pazar günü itibariyle tekrar faaliyete geçirildi.

Fukui bölgesindeki yerel yetkililer KEPCO yönetiminden tesisi faaliyete sokmadan önce çeşitli teminatlarda bulunmalarını talep etti. Ancak hükümet, ekonomik çıkarlar doğrultusunda tesisin bir an önce açılması konusunda ısrarcı davrandı.

Hükümete protesto
Fukuşima nükleer felaketi öncesinde ülkede elektrik enerjisinin yüzde 30’unu nükleer santrallerden elde ediyordu. Nükleer santrallerin faaliyetine ara verilmesi, olası bir enerji krizini gündeme getirmişti. Hükümet nükleer santrallerin kapalı olduğu her günün ülke ekonomisi için büyük zarar sağladığını ifade etmişti.

16 Haziran’da Japonya Başbakanı Yoşihiko Noda, hükümet olarak, ülkedeki bazı reaktörlerin tekrar faaliyete geçirilmesine karar verdiklerini açıklamıştı. Başbakanın açıklamasının ardından ülkede çok sayıda protesto gösterisi düzenlendi.

Ohi’deki reaktörün faaliyete geçmesi kararı da ülke çapında büyük tepkiyle karşılandı. Pazar günü çeşitli kentlerde düzenlenen kitlesel gösterilerde halk “Yeni bir Fukuşima istemiyoruz” diye haykırdı.

Binlerce kişi Ohi nükleer tesisinin önünde bir araya gelerek reaktörün faaliyete açılmasını protesto etti.

Cuma günü on binlerce kişi nükleer santralleri protesto etmek üzere Tokyo sokaklarındaydı. Göstericiler Başbakan Noda’nın konutunun etrafını sararak, kendisinden halkın talep ve uyarılarını dikkate almasını istedi.

Pazar günü faaliyete sokulan reaktörün tahminen haftaya Çarşamba günü elektrik üretmeye başlayacağı bildiriliyor. 17 Temmuz’da da bir başka reaktörün faaliyete açılması planlanıyor.

Sol