Vicdan ve Adalet Nöbeti / 7. Hafta

Basına Ve Kamuoyuna..
 
Geçen hafta TBMM den ‘İş sağlığı ve güvenliği’ yasası geçmişti.  Ve biz Derdimize derman mı ? Hayır değil. demiştik. Yetmedi, işveren yükümlülüğünü azaltan, kayıran düzenlemedir demiştik. Ve görüyoruz ki, yasa konuşuldukça dediğimiz gerçekler ortaya çıkmakta.
 
Ve ülkemizde her gün 5 ile 8 arasında işçi hayatını kaybetmeye devam etmekte....Nedeni bizlerce de, yetkililerce de yeterince açık.. Nitekim yargılama süreçleri de, bilirkişi raporları da aynısını söylemekte.
 
Bakın Eskişehir deki patlamaya, Davutpaşa nın kopyası gibi.
 
İşverenlerin kar hırsı nedeniyle işçi güvenliğine dair önlemleri almaması. Yetkililerin ise yasal mevzuat  hükümleri açık ve ortada iken denetim görevlerini yerine getirmemesi. Ve çıkarılan yasanın bu gerçekleri görmediğini düşünüyoruz.
 
İşte bu nedenledir ki; İş kazası değil...Israrla cinayet demeye devam ediyoruz....
 
ARTIK YETER..!
 
Biz de söz bitti diyoruz artık. Vicdan sahibi, adalet duygusunu yitirmemiş herkes ‘bu vahşeti’ anlayarak davranmalı diyoruz. "iş cinayetlerine dur diyebilmek için vicdan ve adalet nöbetine" başladık.
 
Ve biliyoruz ki; bizler ARTIK YETER ! demedikçe,  canımızın yangınını ve öfkemizi görünür kılmadıkça, kimse kendiliğinden hareket etmiyor.
 
Ve biz en çok canı  yananlar, başka canlar yanmasın diye;
 
Taksim/Galatasaray Meydanın da (01.Temmuz.2012) Pazar günü Saat: 13.00 de bir saatlik VİCDAN ve ADALET NÖBETİMİZİN 7.haftasındayız...
 
Bu hafta, Tersanede hayatını kaybeden işçi kardeşlerimizin ailelerini  dinliyoruz.
 
İş cinayetlerinde Hayatını Kaybedenlerin Yakınları ve Yaralananlar